Określenie wieku psa – czy to trudne zadanie?

Kupując małego psa z hodowli lub też nawet odbierając psa od jego pierwszego właściciela, kiedy jest już starszy, zazwyczaj mamy pewność, co do tego w jakim jest wieku. Najczęściej otrzymujemy całą książeczkę zdrowia wraz z przebytymi szczepieniami oraz wpisami odnośnie odrobaczania, tam też znajdują się informacje będące metryczką zwierzęcia i jest to między innymi data urodzenia. Co jednak w sytuacji, kiedy odbieramy psa od osoby, która nie potrafi podać jego daty urodzenia? Co w przypadku, kiedy historia zwierzęcia nie jest znana? Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia na przykład przygarniając obce zwierzę lub też zabierając je ze schroniska. Czy istnieją sposoby na określenie wieku zwierzęcia na podstawie jego cech charakterystycznych i rozwojowych?

Naturalne etapy rozwoju zwierzaka 

Zabierając psa do gabinetu weterynarii lekarz będzie w stanie określić przybliżony wiek psa na podstawie charakterystycznych cech jego rozwoju oraz jego ogólnej kondycji. Przy takiej diagnostyce można podeprzeć się badaniami morfologii krwi oraz badaniem moczu. Pies od urodzenia przechodzi przez charakterystyczne etapy swojego rozwoju.

  • Po urodzeniu, kiedy pies jest już trochę większy- wchodzi w swój okres młodzieńczy, który rozpoczyna w 4 miesiącu życia.
  • Wiek dorosły umownie rozpoczyna się wtedy, kiedy pies przestaje już rosnąć. Dodatkowo powinien już być ustabilizowany pod kątem swoich cech charakteru, a także powinien być ustabilizowany psychicznie. Mniejsze psy zazwyczaj osiągają wiek dorosły szybciej- niektóre nawet po ukończeniu roku życia.
  • Okres starzenia się– szybciej starzeją się psy większe oraz psy ras olbrzymich- nawet po 5-6 latach. Najwolniej psy miniaturowe- może to być nawet po upływie 10 lat.

Wiek psa można przeliczyć stosując schemat, w którym lata ludzkie odpowiadają prognozowanemu wiekowi psa. Nie jest to jednak prosty przelicznik, gdyż pod uwagę trzeba wziąć rasę psa- a więc rasę małą do 10 kg wagi, rasę średnią do 20 kg wagi, rasę dużą do 40 kg oraz olbrzymią powyżej 40 kg. Szczegółowy przelicznik z opisaną tabelą można znaleźć na stronie https://blog.piesotto.pl/jak-okreslic-wiek-psa/. Tabela pozwala też orientacyjnie oszacować przeciętny czas życia psa konkretnego typu rasy.

Jakie czynniki wpływają na wiek psa? 

Oczywiście, ogólna kondycja zwierzęcia jest uzależniona od wielu czynników. Szereg aspektów będzie więc wpływał na jego wygląd, przez to może powodować, że zwierzę na pierwszy rzut oka będzie się wydawało starsze niż jest w rzeczywistości.

  • Warunki bytowe i kondycja fizyczna, ilość aktywności i codzienne dawki ruchu.
  • Sposób odżywiania psa. Zawartość polepszaczy i konserwantów w jedzeniu.
  • Wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, troska o zdrowie psa np. poprzez jego regularne odrobaczanie, to czy pies przebył jakieś zabiegi, np. sterylizację.

Jakie są jeszcze charakterystyczne cechy psów świadczące o ich wieku? 

Niektóre z tych cech jest się w stanie samemu ocenić po chwilowej obserwacji zwierzęcia. Oczywiście, nie daje to precyzyjnej odpowiedzi na pytanie o wiek psa, można jednak oszacować, czy jest to pies młodszy czy starszy. Może to być np. obserwacja kondycji fizycznej, ruchliwości zwierzęcia, tego jak szybko się męczy, czy oddychanie po wysiłku sprawia mu trudność, czy ma zadyszkę. Młodsze zwierzę najczęściej jest bardziej ruchliwe, starsze z kolei może częściej odpoczywać i robić sobie drzemki.

Wiek psa można też ocenić po jego ogólnej kondycji sierści oraz skóry. Skóra młodszych psów będzie bardziej elastyczna, jędrna i napięta. W przypadku bardziej leciwych zwierząt będzie ona bardziej pomarszczona. Zdecydowanie częściej na skórze starszych psów mogą pojawić się różnego rodzaju zmiany skórne, takie jak chociażby włókniaki czy tłuszczaki. Z wiekiem może też pogarszać się wzrok psa.

Wiek zwierzęcia można też określić po kondycji jego zębów. Do 7 miesiąca życia psa następuje wymiana zębów mlecznych na stałe. Późniejszy wiek psa można natomiast oceniać po intensywności starcia poszczególnych rodzajów zębów lub też po okresie ich wypadania. Zdecydowanie najpóźniej psy tracą zęby będące kłami.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment