Twierdza Stachelberg

Na portalu Relacje Regionalne oprócz reportaży z ciekawych wydarzeń prezentujemy również ciekawe miejsca w regionie. Aktualizowana galeria znajduje się na podstronie Poznaj nasz region.

Tym razem prezentujemy Twierdzę obronną Stachelberg w Czechach, około 24 km od Kamiennej Góry.

Twierdza została zbudowana w latach 1937-38 jako część systemu obronnego kraju przed zagrożeniem płynącym z nazistowskich Niemiec. Poszczególne obiekty twierdzy są połączone przez skomplikowany system podziemnych korytarzy i sal, których łączna długość wynosi 3,5 km.

W jednym z dokończonych bunkrów (T-S73) mieści się Muzeum Czechosłowackiej linii obronnej. Budowa T-S73 przebiegała w dniach 23 – 31 sierpnia 1938 roku. Przy betonowaniu zużyto 3777 m3 masy betonowej. W wyniku układu monachijskiego nie wykonano już prac wykończeniowych. Ceglane ściany działowe, nasypy, nie zostały wpuszczone i osadzone kopuły pancerne ani dzwony.

Schron jest połączony z systemem komunikacji podziemnej z szybem o głębokości 35 metrów wraz ze schodami i windą amunicyjną.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Twierdza Stachelberg”

  1. […] Okolica – Twierdza Stachelberg Wieża widokowa na Trójgarbie (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Komunikatyokolica […]

Leave a Comment