Okolica – Sztolnie

Sztolnie Kowary (Jelenia Struga) to interesująca, bezpieczna radiologicznie trasa turystyczna. Jest ona odbierana przez turystów jako podziemny świat legend, tajemnic i historii prawdziwej, związanej przez ponad 800 lat z poszukiwaniami kruszców, minerałów, oraz wydobywaniem rudy żelaza, srebra a także – w ostatnim okresie eksploatacji kowarskich kopalń – rudy uranowej.

Jest to jedna z ponad dwudziestu sztolni radziecko – polskich zakładów R-1 zajmujących się poszukiwaniem oraz pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR z przeznaczeniem do wyprodukowania pierwszej radzieckiej bomby atomowej.

Po zakończeniu działalności wydobywczej wybudowano dla potrzeb Uzdrowiska Cieplice komorę inhalacyjną, co pozwoliło na prowadzenie leczenia radonowego. Było to jedno z trzech w Europie takich inhalatoriów. Po roku 1993 sztolnia została zamknięta. Zdewastowane zostały urządzenia i wyposażenie górnicze sztolni. Przygotowana i oddana 29.04.2000 r. do zwiedzania trasa liczy około 1200 m. chodników, komór i grot podziemnych, gdzie zgromadzono skarby Walonów, oraz eksponaty związane z wydobywaniem rud uranu.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment