Skocznia narciarska

Skocznia narciarska znajduje się na Kruczej Skale w Lubawce. Jej punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 85 metrze. Obecnie skocznia wymaga przebudowy z punktu K85 m i wielkości HS 94 na 95 m i HS 105 m, która jest konieczna po zmianach w przepisach FIS, aby mogły się odbywać zawody międzynarodowe.

Skocznia powstała w 1924 roku, w ówczesnej niemieckiej miejscowości Ullersdorf (po II wojnie Ulanowice, obecnie dzielnica Lubawki zwana Podlesiem). Powstała przy ośrodku sportowym, w którym Niemcy przygotowywali się do igrzysk w 1936 roku. Najważniejszymi zawodami na Kruczej Skale w okresie międzywojennym były Mistrzostwa Dolnego Śląska (21 stycznia 1931 roku).

W 1956 roku Polski Związek Narciarski uznał skocznię (wówczas K40) za gotową do rozgrywania na niej zawodów. W 1984 roku znacząco zmodernizowano obiekt, nadając mu punkt K 85. Remont skoczni nastąpił również w 1998 roku, kiedy to możliwe było przesunięcie punktu K na 90 metr. Nie zrobiono tego, jednak m.in. wybudowano wieżę sędziowską, stanowiska trenerskie, wyprofilowano fragment zeskoku.

Obiekt posiada miejsca stojące dla widzów, nie posiada igelitu, przez co skoki na nim mogą odbywać się jedynie zimą. Charakterystyczną cechą skoczni jest to, że rozbieg umieszczono nieco krzywo w stosunku do zeskoku. Na skoczni kilkakrotnie odbywały się zawody w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady i Spartakiady Młodzieży.

Oficjalnie uznany rekord skoczni to odległość 96 metrów osiągnięta przez Jakuba Kota (18 lutego 2010 roku), ogólnie najdłuższą odległość osiągnął zaś Czech Antonín Hájek w 2003 roku – 97,5 m.

Skocznia wykorzystywana była podczas programu TVP 2, kiedy to zawodnicy oddawali na niej skoki na rowerze.

Obecnie skocznia wymaga remontu. Nadal są zauważalne ślady po wypadku dzieci, jaki miał miejsce we wrześniu 2012 roku.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Skocznia narciarska”

  1. […] Jak wyglądała skocznia przed remontem można również obejrzeć na naszym portalu. […]

Leave a Comment