Okolica – Skalny Most i Piec

Skalny Most i Piec to dwie formy skalne położone w Rudawach Janowickich.

Skalny Most jest jedną z najbardziej oryginalnych i pięknych form skalnych Rudaw Janowickich. Jest to wysoka na ponad 20 metrów skała, rozdzielona na dwie nierówne części głębokim pęknięciem, nad którym, na wysokości 17 metrów znajduje się skalny most łączący całą formację ze sobą, a pod samą szczeliną znajduje się jeszcze bardzo ciekawy tunel skalny.
Na Skalnym Moście znajduje się tablica pamiątkowa, upamiętniającą wspinacza Waltera Tuffecka, który 16 maja 1931 spadł ze skały i poniósł śmierć na miejscu. Wejście na szczyt tej formy skalnej jest możliwe tylko z zastosowaniem technik wspinaczkowych, przy asekuracji.

Po przeciwnej stronie drogi prowadzącej do Skalnego Mostu znajduje się Piec, okazała skała, charakteryzująca się wysokim stopniem promieniotwórczości naturalnej. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy na Dolinę Janówki. Do roku 1945 Piec stanowił Pomnik Przyrody.

Te dwie formy skalne są popularnym celem wspinaczy. Prowadzi do nich żółty a następnie niebieski szlak z Janowic Wielkich. Droga jest wygodna, utwardzona a wzdłuż niej płynie urokliwy strumień.

Udostępnij:
Share

Podobne artykuły

Dodaj komentarz