Okolica – Przełęcz Okraj

Przełęcz Okraj – przełęcz na wschodnim krańcu Karkonoszy. Przełęcz znajduje się na wysokości 1046 m n.p.m. pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem. Na przełęczy znajduje się schronisko PTTK. Schronisko mieści się w drewnianym budynku wybudowanym w 1975 roku, składającym się z dwóch obiektów: domku z recepcją i bacówki właściwej, która przeznaczona jest na miejsca noclegowe. Po stronie czeskiej znajduje się duża górska wieś Malá Úpa. Na terenie gminy Mala Upa istnieją w okresie zimowym dobre warunki narciarskie a latem możliwość interesujących spacerów z przepięknymi widokami.
Droga która prowadzi przez Przełęcz Okraj została zmodernizowana w 1937, a już rok później została wykorzystana przez Wehrmacht do najazdu na Czechosłowację.
Do 21 grudnia 2007 na przełęczy znajdowało się przejście graniczne do Czech na drodze łączącej Jelenią Górę z Trutnovem. Było to najwyżej położone drogowe przejście graniczne Polski. Po przystąpieniu Polski i Czech do Układu z Schengen nie ma kontroli granicznych i można swobodnie przejść lub przejechać. W latach 60. XX w. powstała tu opadowa stacja meteorologiczna (wys. 1050 m n.p.m.).
Poniżej widoki z przełęczy Okraj, między innymi na widoczny w oddali zbiornik wodny Bukówka.Share

Zobacz inne

Leave a Comment