Okolica – Pałac Bobrów

Bobrów, do niedawna jeszcze odrębna wieś, obecnie jest częścią wsi Wojanów.
Znajduje się na granicy Gór Sokolich (Rudawy Janowickie) i Obniżenia Mysłakowic (Kotlina Jeleniogórska).
Pierwszy murowany obiekt na miejscu obecnego pałacu został wzniesiony ok. roku 1450, pełnił funkcję przeprawy przez Bóbr. Historycy nie są w stanie ustalić, czy był to zamek, czy wieża strażnicza.
W II połowie XV w. majątek w Bobrowie należy do rodziny Schaffgotschów. Na przełomie XVI/XVII właścicielem siedziby zostaje Nickel von Zedlitz. Prawdopodobnie w miejscu dzisiejszego pałacu wybudował on prosty kamienny dwór.
Około połowy XVII w. nastąpiła kolejna rozbudowa, po czym Carl Christoph von Zedlitz odsprzedał majątek Annie von Nostitz. Przez wieki dwór przechodził w kolejne ręce m.in. zakonu jezuickiego z Jeleniej Góry, Schaffgotschów, Daniela von Buchs, hrabiego Rothkirch, Ernestyna von Köckritz. Pod koniec XIX w. właścicielem zostaje Hans Rudolf von Decker. Postanawiano gruntownie przebudować dwór wg planów berlińskiego architekta Paula Roetgera. Pałac w rękach rodziny von Decker jest do roku 1921.

Do II wojny światowej w obiekcie m.in. znajdował się obiekt szkoleniowy SA. Po 1945 r. kolejno pałac zajmowany był przez; Armię Radziecką, ośrodek dla uchodźców politycznych z Grecji, dom poprawczy, ośrodek kolonijny, PGR, SKR, Inspektorat OC z Jeleniej Góry.
Od końca lat 60. XX w. nieużytkowany, popadł w ruinę.
Obecnie obiekt jest własnością prywatną.

Share

Zobacz inne

0 Thoughts to “Okolica – Pałac Bobrów”

  1. Robert

    Ciekawy artykuł. Dla osób, które chciałyby obejrzeć filmik z Pałacu Bobrów i zobaczyć w jakim stanie znajduje się teraz polecam stronę http://www.karpacz.net/news/fotorelacje/artykul/palac-w-bobrowie-wojanowie . Znajduje się tam film kręcony z lotu ptaka na, którym widać rozpoczęte prace remontowe i niestety zatrzymane z braku środków.

Leave a Comment