Okolica – Mauzoleum Schaffgotschów

Kaplica grobowa rodziny Schaffgotschów znajduje się w sołectwie Raszów (gm. Kamienna Góra) w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Na środku kaplicy stoją dwie wysokie kamienne tumby grobowe dwóch par małżeńskich rodziny: Hansa I Schaffgotscha (zm. 1565) i jego żony Salomei z domu von Nimtsch (zm. 1567) oraz Hansa II Schaffgotscha (zm. 1572) i żony Margarethy z domu von Hochberg (zm. 1574). Obie posiadają bardzo bogaty wystrój rzeźbiarski płyt i skrzyń tumb. Bogato zdobione są także boki sarkofagów.
Na ścianie kaplicy znajduje się m.in. renesansowy, monumentalny nagrobek przyścienny ukazujący w pełnej postaci odzianego w zbroję rycerza z rodziny von Schaffgotsch, prawdopodobnie Heinricha zmarłego w 1580 roku.
Wzdłuż dołu ścian wokół kaplicy umieszczone są epitafia kobiet i dzieci (członków rodziny). Są różnej wielkości i mają różny stopień opracowania szczegółów postaci.

Rycerski, a z czasem hrabiowski ród należał do najważniejszych na Śląsku. Do Schaffgotschów należały majątki od Żmigrodu aż po Karkonosze.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment