Okolica – Krzyżna Góra

Krzyżna Góra to jeden z dwóch najbardziej znanych wierzchołków Gór Sokolich, drugi bardziej znany to Sokolik. Dwa wierzchołki tworzą tzw. Janowickie Garby i są położone w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich.

Na wierzchołek Krzyżnej Góry prowadzi czarny szlak a następnie wykute w skale stopnie. U podnóża góry znajduje się schronisko Szwajcarka. Drewniany zabytkowy budynek wybudowany został w 1823 roku, w stylu tyrolskim. Schronisko Szwajcarka jest jedynym całkowicie drewnianym schroniskiem w Sudetach. Do schroniska można podjechać samochodem osobowym, drogą prowadzącą przez las. Mijając parking na przełęczy karpnickiej należy skręcić w prawo, w pierwszą drogę prowadzącą do lasu. Należy zachować uwagę ponieważ dojazd do schroniska nie posiada oznaczenia.

W drodze na szczyt znajdują się Husyckie Skały z przeszło 20 metrowym urwiskiem i pięknym widokiem na szczyt Sokolik. Nazwa skał wiąże się z wypadkami, jakie rozegrały się w nocy z 11 na 12 sierpnia 1434 roku w pobliskim zamku Sokolec na Krzyżnej Górze. Uciekający z płonącej warowni husyci nie zauważywszy w mrokach nocy skalnego urwiska stracili życie spadając w przepaść.

Pod szczytem Krzyżnej Góry znajdują się fragmenty ruin zamku Sokolec. Dzieje zamku nie są dokładnie znane. Z przeprowadzonych w 1904 roku badań przyjęto, że pierwotnie istniał tu gród datowany na VIII w., łączony z północnomorawskim państewkiem Samona lub plemionami germańskimi. Świadczyły o tym znalezione w ruinach zamkowych przedmioty takie, jak groty włóczni frankońskich z tego okresu. Z kolei po 1945 roku przyjęto hipotezę, że był to gród wczesnosłowiański.

Dawniej Krzyżna Góra nazywana było Sokolą Górą. Dzisiejszą nazwę zawdzięcza siedmiometrowemu żelaznemu krzyżowi, który ufundowała księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg, dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna. Krzyż odlano w hucie gliwickiej w 1830 roku.

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz