Okolica – Kolorowe jeziorka

Kolorowe jeziorka to jedno z pięknych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Położone na terenie sołectwa Wieściszowice (gm. Marciszów).

Miejsce od lat przyciągają turystów z kraju i Europy. Cztery jeziorka w kolorach żółtym, purpurowym, błękitnym i czarnym leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk.

Najbardziej widowiskowymi są jeziorka błękitne i purpurowe, których aktualne fotografie prezentujemy w galerii.

Jeziorko błękitne zwane także lazurowym powstało na terenie dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”. Swój kolor zawdzięcza związkom miedzi. W przeciwieństwie do Purpurowego, jego woda jest czysta i pozbawiona siarkowego zapachu. W zależności od warunków pogodowych woda w błękitnym jeziorku przybiera różne odcienie. Akwen jest długi na 150 metrów, a średnica w najszerszym miejscu wynosi ok. 50 metrów. Jeziorko jest bardzo głębokie. Lejowate wyrobisko ma ponad 20 metrów głębokości.

Jeziorko purpurowe powstało po zalaniu wyrobiska „Nadzieja” w najstarszej kopalni, która została uruchomiona w 1785 roku. Z łupków łyszczykowych pozyskiwano piryt. Wyrobisko ma ok. 430 metrów długości i ok. 110 metrów szerokości. Wypełnia je woda w kolorze purpury, będąca roztworem kwasu siarkowego. Akwen otaczają tajemnicze skały wyłaniające się zza drzew, a także skarpy obsypane pachnącym siarką piachem.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment