Okolica – Czarna Góra

Czarna Góra (Černá hora) to wzniesienie położone w Czechach, na południowy wschód od Peca pod Śnieżką (Pec pod Sněžku), w południowo-wschodniej części Karkonoszy, na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jest to jedno z wyższych wzniesień w bocznym grzbiecie odchodzącym od Czeskiego Grzbietu w masywie Luční hory. Grzbiet ten nosi czeską nazwę Černohorská hornatina i wchodzi w skład tzw. Grzbietów Południowych po czesku Krkonošské rozsochy. Na północnym zachodzie poprzez Slatinną stráň i Przełęcz Sokol łączy się z Liščí horą.

Masyw ma kopulasty kształt z niewyraźnie zaznaczonym, płaskim szczytem, o dość łagodnych zboczach w części szczytowej. Zbocza w całości porośnięte lasem regla górnego. Wzniesienie przekracza górną granicę lasu (1250 m n.p.m.) więc w szczytowej partii pojawia się kosodrzewina.
W rozległych zaroślach na zboczach góry zachowały się na polanach i porębach enklawy łąkowe.

Na północ od wierzchołka, na ramieniu odchodzącym ku Světlej znajduje się obszerne torfowisko Černohorské rašeliniště. Na szczycie znajduje się żelazna wieża widokowa z panoramą na Karkonosze, Grzbiet Lasocki i czeskie Podgórze Karkonoskie.

Rejon Czarnej Góry jest dobrze zagospodarowany turystycznie jest tu kilka schronisk turystycznych, wiele pensjonatów i szlaków turystycznych, kolejek linowych, tras zjazdowych i wyciągów narciarskich, w tym najdłuższy w Czechach oświetlony stok narciarski.Share

Zobacz inne

Leave a Comment