Przy kamiennogórskim jazie odbyła się dziś (poniedziałek, 20 lutego) konferencja prasowa związana z zakończeniem przebudowy obiektu.
Przypominamy, że ta budowla hydrotechniczna, zasilająca w wodę kamiennogórski zalew, od dawna była w złym stanie technicznym i od lat czekała na poprawę. Prace przebudowy jazu przy ul. Tadeusza Kościuszki w Kamiennej Górze ruszyły 14 lutego 2022 roku. Na przebudowę miasto wydało 3 mln zł, z czego 2,5 mln zł pozyskane zostało z rządowego Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.
Postęp prac przebudowy jazu prezentowaliśmy na naszym portalu tutaj.
Obiekt ma dość niezwykłą konstrukcję. Rolę zamknięcia piętrzącego wodę pełni specjalny gumowy rękaw wypełniany wodą. Jaz może spiętrzyć rzekę Zadrna maksymalnie o metr. Takie podniesienie lustra wody jest konieczne do zasilania dopływu do zalewu. W razie zagrożenia powodziowego będzie można go opuszczać, poprzez wypompowanie wody. Została także wykonana przepławka dla ryb. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany. Sterowanie przepływem może odbywać się za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym. Nadzór nad obiektem sprawuje biuro zarządzania kryzysowego w kamiennogórskim ratuszu.
– Dziś spotkałem się z dziennikarzami przy jazie na rzece Zadrna w Kamiennej Górze. Cieszę się, że udało się zakończyć tę ważną inwestycję, niezbędną do istnienia naszego zalewu. To pierwszy etap rewitalizacji zbiornika i jego otoczenia – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz. – Przedstawiłem dziś również dalsze zamierzenia związane z rewitalizacją zalewu. Ponieważ rada miejska nie poparła projektu budowy basenów, spróbuję przyznaną już na to zadanie dotację (10 mln zł) przekierować na budowę systemu ścieżek i monitoring terenu Ośrodka Wypoczynku Świątecznego. Niestety taka zamiana wymaga zgody premiera RP. Mam nadzieję, że wszystko się uda i ta ogromna suma pieniędzy dla Kamiennej Góry nie przepadnie – dodaje burmistrz Chodasewicz.