Odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci pionierów i osadników wojskowych z Nagórnika

W miejscowości Nagórnik (gm. Marciszów), w Ogródku Księcia Bolka, odbyło się dziś (sobota, 25 maja) odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci pionierów i osadników wojskowych. W uroczystości wzięli udział m.in. starosta powiatu kamiennogórskiego Małgorzata Krzyszkowska, członek zarządu powiatu radna Katarzyna Doliny, prywatnie burmistrz Jawora Emilian Bera, który jest związany rodzinnie z osadnikami, sołtysi Domanowa, Nagórnika, Pustelnika, historycy i regionaliści, dyrektorki szkoły z Bolkowa, mieszkańcy oraz grupa rekonstrukcji historycznej z Dzierżoniowa.

Wydarzenie pod nazwą „Upamiętnienie Pionierów Osadników Wojskowych” miało na celu uhonorowanie frontowców, uczestników II wojny światowej, którzy osiedlili się w Nagórniku w 1946 roku. Ci żołnierze bronili, wyzwalali Polskę i przywracali ją do Macierzy, odzyskując dawne Ziemie Piastowskie. Oto ich liczby w poszczególnych okresach:

Wojna obronna w 1939 roku: 3 żołnierzy.
Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, w 2 Korpusie: 3 żołnierzy.
Front wschodni, w I i II Armii Ludowego Wojska Polskiego: 26 żołnierzy.
Wojna o granice 1918-1920: 3 żołnierzy.

Po odsłonięciu tablicy odbył się także festyn rodzinny w Domanowie, z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

Organizatorami wydarzenia byli sołtysi wraz z radami sołeckimi z Domanowa, Nagórnika i Pustelnika, a także radna Ewa Krala.

Zobacz inne