Odsalanie Nepomucena

Trwa renowacja kamiennogórskiego Nepomucena. Przypominamy, że 300-letni pomnik odzyskał m.in. ukruszony nos i wiele innych detali. Po ukończeniu renowacji rzeźba zostanie ustawiona przy moście na ul. Papieża Jana Pawła II w Kamiennej Górze.

Obecnie trwają zabiegi odsalające. Zabieg polega na nakładaniu mokrych kompresów mających zmniejszyć problemy związane ze szkodami powodowanymi przez sole zawarte w strukturze kamienia.

Prace przy pomniku finansuje Urząd Miasta w Kamiennej Górze, który przeznaczył na ten cel 30 tys. złotych.

Kamiennogórski pomnik powstał w 1723 roku. W lutym bieżącego roku roku zabrany został z placu przykościelnego parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie stał nieco zapomniany przez 150 lat.

Wcześniej Nepomucen był ozdobą okolic ratusza, gdzie ustawiono go przy tzw. górnej bramie wjazdowej do Kamiennej Góry, przy której znajdowała się fosa miejska. Gdy pod koniec XIX w. zasypano kanał, pomnik został przestawiony na teren parafii.

Przypominamy, że w 2017 roku przeniesienia pomnika św. Jana Nepomucena dokonano w Czadrowie. Kamienny barokowy Jan Nepomucen był usytuowany na skarpie przy drodze wjazdowej na fermę drobiu. Cały proces renowacji był prezentowany na naszym portalu w tagach nepomucen i na specjalnie utworzonej stronie internetowej pod adresem czadrowskinepomuk.wordpress.com.

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz