Odpust

Dziś 15.08.2015 roku święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Wielki Odpust Krzeszowski. W teologii katolickiej odpust oznacza pojęcie darowania przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust może być udzielony żywym lub zmarłym i dotyczy wyłącznie chrześcijan. Pojęcie odpustu ściśle związane jest z pojęciami dotyczącymi prawa rządzenia w Kościele i związanym z tym „prawem kluczy” oraz z wiarą w wymianę darów pomiędzy żyjącymi i umarłymi, tzn. obcowanie świętych. W przeciwieństwie do sakramentów, które są łaską i wprowadzają w stan łaski uświęcającej, a także są niezależne od zasług, odpusty są skutkiem zadośćuczynienia.

Jak co roku główną częścią obchodów Odpustu Krzeszowskiego jest procesja z Obrazem Łaskawej Pani, która tym razem odbyła się po Placu Klasztornym. Procesji przewodniczył Ks. Kardynał Joachim Meisner z Kolonii, któremu towarzyszyli biskupi, w tym znany już naszym mieszkańcom ks. bp Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii.

Oprócz tradycyjnie wystawionych straganów na palcu przed Bazyliką, w ramach święta odbywają się również koncerty i inne atrakcje.
Zapraszamy do poniższej galerii z przebiegu Mszy św. w Bazylice.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment