Odkryto kolejny grób bohatera walk o wolność i niepodległość Polski

Na kamiennogórskim cmentarzu odkryto kolejny grób bohatera walk o wolność i niepodległość Polski.

Na kamiennogórskim cmentarzu komunalnym zidentyfikowano kolejny grób żołnierza, którego życiorys stanowi wyjątkowe świadectwo walki o niepodległość Polski. Chodzi o Jana Lisa – weterana kilku kluczowych dla historii naszego kraju wydarzeń, od powstań śląskich po bitwę o Monte Cassino.

Grób Jana Lisa, przy okazji uroczystości odsłonięcia i poświęcenia grobu wojennego, o którym informowano wcześniej na portalu Relacje Regionalne, odwiedzili przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z dr hab. Kamilem Dworaczkiem – dyrektorem Oddziału IPN we Wrocławiu.

Jak informuje regionalista Bogdan Adamus, został już złożony wniosek do Instytutu Pamięci Narodowej o oficjalne potwierdzenie statusu grobu weterana. IPN prowadzi obecnie ponad 800 podobnych postępowań, dlatego procedura wymaga czasu.

Zgromadzone informacje wskazują, że Jan Lis brał udział w powstaniu śląskim w 1921 roku, a następnie zasłużył się w bitwie warszawskiej, za co został odznaczony. Jego szlak bojowy prowadził dalej przez II wojnę światową – walczył m.in. pod Monte Cassino, gdzie wykazał się odwagą i poświęceniem, za które otrzymał Krzyż Złoty Virtuti Militari, jedno z najwyższych polskich odznaczeń wojskowych.

Odnalezienie grobu Jana Lisa to kolejny krok w przywracaniu pamięci o bohaterach, którzy, często w ciszy i zapomnieniu, spoczywają na lokalnych nekropoliach. To także ważny moment dla mieszkańców Kamiennej Góry, którzy mogą dziś poznać historię kolejnego człowieka, którego życie było świadectwem odwagi, patriotyzmu i niezłomności.

Zobacz inne