Od 1 stycznia zmiana standardowej benzyny na E10. NIE KAŻDY MOŻE JĄ TANKOWAĆ!

Przypominamy, że od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo tzw. E10 (benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów).

Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10, potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Jeżeli nie masz takiej informacji, możesz skorzystać z przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyszukiwarki i sprawdzić, czy twój pojazd może tankować paliwo E10.

Wyszukiwarka dostępna tutaj.

Jeśli twój samochód nie znajduje się w wyszukiwarce pojazdów, zapytaj producenta samochodu lub lokalnego dealera.

Benzyna Premium 98 nie ulegnie zmianie, format E10 zostanie wprowadzony jedynie w benzynach 95, natomiast benzyny Premium 98 dalej będą sprzedawane w formacie E5.

Polska będzie 18 krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10. Paliwo to jest już dostępne w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niderlandach, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Węgrzech. Dodatkowo w Europie E10 jest dostępna także m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Share

Zobacz inne