Obraz Opłakiwanie dostępny w Krzeszowie

Po powrocie z prac konserwacyjnych, trafił do Sal Wystawienniczych Opactwa w Krzeszowie obraz “Opłakiwanie”, który jest udostępniony dla zwiedzających w ramach trasy rozszerzonej. Pomimo, iż opactwo krzeszowskie bogate jest w wiele przedstawień najznamienitszych autorów, to dzieło wzbudza powszechne zainteresowanie pośród historyków sztuki.

Przedstawienie wykonane farbą olejną na płótnie o rozmiarach 1,80m x 1,20m. Na pierwszym planie, ukazane jest bezwładnie, martwe ciało Chrystusa, z opartą głową na siedzącej tuż za nim Matki Boskiej. Na kolanach Marii rozpostarty biały całun. Ciało Chrystusa ukazane w dużym skrócie z klatką piersiową wyprężoną ku górze. Maria z młodzieńczą twarzą i rozpostartymi w geście bezradności rękoma spogląda na martwego syna. Nie jest to jednak scena dramatyczna. Wydaje się, że Maria pogodzona jest ze swoim losem. Matka Boska w białawej sukni z czerwonymi refleksami i niebieskim płaszczu. Po lewej stronie kompozycji, u stóp Chrystusa wyobrażone jest “rubensowskie” putto podtrzymujące całun. Tło opisanej sceny stanowi górzysty krajobraz z widoczną na wierzchołku dolną partią krzyża z zatkniętą drabiną. W głębi z prawej za wzgórzem zarys miasta. Nad naturalnie malowanym horyzontem czerwonawa łuna.

Obraz datowany jest na początki wieku XVIII w. Manierą nawiązuje do warsztatu Michała Willmanna, kwestią otwartą pozostaje jednak jego autor. Jedno jest jednak pewne, dzieło należy do najlepszych z gatunku śląskiego baroku.
Renowację płótna przeprowadzono dzięki dofinansowaniu, decyzją Sejmiku i Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Zapraszamy do zwiedzania.Share

Zobacz inne

Leave a Comment