Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Dnia 10 listopada 2016 roku w Kamiennej Górze rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Dyrekcja, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących o godz. 10.00 spod swojej szkoły rozpoczęli Marsz Niepodległości.
Marsz przeszedł ulicami Kamiennej Góry pod obelisk upamiętniający ofiary nazistowskich obozów znajdujący się przy kościele parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej, gdzie odbyły się uroczystości główne.

Jednym z honorowych gości biorących udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości był dowódca batalionu logistycznego 23-go Śląskiego Pułku Artylerii – ppłk Robert Pochodaj.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 roku naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment