O bezpieczeństwie na drodze i cyberprzemocy w Szarocinie

We wtorek, 5 kwietnia br. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze przeprowadzili zajęcia w Szkole Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Szarocinie. Poruszyli tematy odpowiedniego zachowania się na drodze oraz cyberprzemocy.

Celem takich spotkań jest prewencyjnie działanie na rzecz bezpieczeństwa dzieci oraz zwrócenie ich uwagi na odpowiedzialność za swoje czyny.

Pierwszą grupą były osoby z klas 4-8. Podczas tych lekcji młodzi ludzie dowiedzieli się, czym jest cyberprzemoc, poznali jej przykłady, a także zwrócono im uwagę na odpowiedzialność karną oraz cywilną za stosowanie takiej przemocy. Porozmawiano również o braku anonimowości w sieci i konsekwencjach wynikających z upubliczniania obraźliwych treści. Następnie funkcjonariuszka Ruchu Drogowego przedstawiła zasady bezpiecznego zachowania podczas kierowania rowerem oraz wymaganych elementach dopuszczających go do ruchu, a także poruszaniem się po drodze pieszo. Wspomniała o bezpiecznych korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. Przypomniała o uprawnieniach, jakie należy posiadać, kierując na drodze publicznej pojazdami takimi jak: skutery, motorowery, quady.

W klasach 0-3 funkcjonariuszka Ruchu Drogowego rozpoczęła zajęcia od podstaw korzystania przez dzieci z drogi oraz chodnika. Zasady przechodzenia przez przejście dla pieszych nie były dla nich problemem. Przypomniała, że maluchy do lat 10 kierując rowerem po drodze, muszą być pod opieką dorosłych, a także nie mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych. Dzieciom zwrócono również uwagę na fakt ich przewożenia w samochodach. Zgodnie odpowiadały, że rodzice są odpowiedzialni i są zapięte w fotelikach lub na podstawkach.

Policjanci z Wydziału Prewencji przeszli do bezpieczeństwa w sieci. Przypomnieli zasady, jakie obowiązują podczas korzystania z mediów społecznościowych. Porozmawiali również o nieotwieraniu linków w smsach oraz niebezpiecznych telefonach od nieznajomych. Dzieci doskonale znały numer alarmowy 112 i wiedziały, że mogą z niego korzystać w razie zagrożenia. Nadmieniono, aby maluchy reagowały na swoją krzywdę i zgłaszały takie sytuacje osobom dorosłym.

W zajęciach wzięło udział 70-ciu uczniów.

Źródło: KPP Kamienna Góra, sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka.

Więcej komunikatów w kategorii Policja.

Zobacz inne

Leave a Comment