Nowe obostrzenia od 28 grudnia

Rząd wprowadził dodatkowe obostrzenia w okresie od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku. Zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to niektóre z nich.

Co się zmieni?

*Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

*Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze

*Zamknięte stoki narciarskie

*Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego

*10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużono dotychczasowe zasady i ograniczenia:

*Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8 -16 (wyjątkiem są półkolonie)

*Ograniczenia w transporcie zbiorowym:

– 50% liczby miejsc siedzących, albo
– 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

*Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
*Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
*Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
*Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
*Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
*Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
*Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
*Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Sylwester na nowych zasadach

Podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadziła ograniczenia w tym dniu. Z 31 grudnia 2020 roku na 1 stycznia 2021 roku w godzinach od 19 do 6 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem są m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Info: gov.pl

Aktualizacja 27 grudnia

Ograniczenia co do Sylwestra zostały nieco złagodzone. Nie ma zakazu przemieszczania się (było to niezgodne z prawem) teraz jest tylko apel premiera, by się nie przemieszczać. W rozporządzeniu zapisano, że przemieszczanie się osób jest możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Policjant ma ocenić czy konkretna sytuacja jest czy nie jest zaspokajaniem powyższych potrze.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment