Nowe latarnie uliczne w Kamiennej Górze

Rozpoczęto wymianę oświetlenia ulicznego w Kamiennej Górze. Równocześnie budowana jest ścieżka rowerowa przez miasto.

Nowe oprawy pojawiły się w podcieniach kamiennogórskiego rynku. W ich posadzce zainstalowanych zostanie 31 nowych lamp, które będą atrakcyjnie podświetlały kamienice starówki.

Modernizowane jest również oświetlenie nad kamiennogórskim zalewem. Wymieniane są wszystkie stare lampy w 28 lokalizacjach. Następnie ekipa monterska powinna pojawić się na Alei Księdza Prałata Stanisława Książka, gdzie zostanie ustawionych 11 nowych latarni.

Następne w kolejności są ul. Cegielniana (17 punktów, przybędzie 10) i ul. Jedwabna (2 latarnie). Na obu tych ulicach obecnie trwają prace remontowe przy jezdniach.

– Sukcesywnie będziemy wymieniać oświetlenie w prawie całym mieście. Po tej operacji Kamienna Góra sporo zaoszczędzi na energii zasilającej latarnie. Szacujemy, że zużycie spadnie o około 40 procent – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

Nowych punktów oświetleniowych będzie ponad 900. Doświetlone nimi zostanie część przejść dla pieszych. Wszystkie lampy będą energooszczędne. Można nimi także centralnie sterować, np. w określonych porach wyłączać co drugą latarnię lub zmniejszać ich moc. W tej chwili roczne rachunki za oświetlenie Kamiennej Góry to wydatek ok. 380 tys. złotych.

Modernizacja sieci oświetlenia ulicznego realizowana jest w jednym projekcie razem z budową dróg rowerowych na terenie miasta. Wartość prac to prawie 13 mln zł, z czego 6,3 mln zł do dotacja z UE.

Projekt rowerowo-oświetleniowy zakończy się w połowie przyszłego roku. W Kamiennej Górze powstanie ponad 8-kilometrowa trasa rowerowa. Biegnie ona od granicy miasta w kierunku Czadrowa do ul. Lubawskiej, następnie w kierunku ul. Jeleniogórskiej, dalej do: ul. Przemysłowej, Magazynowej i Towarowej. Tu trasa się rozgałęzia. Pierwsza odnoga biegnie wzdłuż ul. Bohaterów Getta, al. Lipowej i ul. Zamkowej do granicy miasta w kierunku Ptaszkowa. Druga odnoga biegnie przez teren Lasów Państwowych, a następnie do osiedla Antonówka.

Cały proces budowy dróg rowerowych w naszym regionie dostępny tutaj.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment