Nowe dowody osobiste

Przypominamy, że już od poniedziałku, 8 listopada br. Polacy będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste zabezpieczone drugą cechą biometryczną. Złożenie wniosku będzie wymagało osobistego stawiennictwa w urzędzie gminy, ponieważ nowy wzór będzie zawierał odciski palców oraz podpis posiadacza dowodu.

Nowością jest także udogodnienie dla osób niepełnosprawnych lub chorych. W sytuacji, gdy obywatel nie będzie mógł przybyć do urzędu osobiście, wówczas urzędnik sam pojedzie do miejsca pobytu takiej osoby – będzie wyposażony w specjalną, mobilną stację urzędnika do wprowadzenia wniosku i pobrania odcisków palców.

Ze względu na konieczność pobrania odcisków palców nie będzie już możliwe składanie wniosku on-line, wyjątkiem są tu wnioski dla dzieci do 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane więc ich wniosek nadal można złożyć on-line.

WAŻNE! W związku z wprowadzeniem nowego wzoru dowodu osobistego nie będzie konieczności wymiany wydanych dotychczas dokumentów, gdyż zachowują one ważność do terminów w nich wskazanych.

Źródło: gov.pl

Share

Zobacz inne

Leave a Comment