Noc Muzeów 2018 – Stara Kopalnia

Już niebawem odbędzie się kolejna akcja Noc Muzeów, o czym informowaliśmy wcześniej. W tym roku przypada ona dnia 19 maja.

Wydarzenie Noc Muzeów polega na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych do zwiedzania na co dzień, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie w ten dzień udostępniane jest za darmo lub za symboliczną opłatą i trwa do późnych godzin wieczornych i nocnych.

Już trzeci raz Stara Kopalnia otwiera się dla Was z okazji Nocy Muzeów. Tym razem proponuje dwie alternatywne, godzinne, trasy zwiedzania. Jak co roku wejście możliwe będzie jedynie po uprzednim dokonaniu rezerwacji z uwagi na ograniczoną ilość miejsc. Zgłoszeń osób indywidualnych lub niewielkich grup można dokonać telefonicznie (74 667 09 70) lub mailowej (recepcja@starakopalnia.pl). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Nowością będzie trasa nr 2, która poprowadzi zwiedzających poprzez powstały pod koniec 2017 r. górniczy labirynt – niezwykłą instalację artystyczną, stworzoną przez dzieci i młodzież szkolną we współpracy z artystami, animatorami kultury, dawnymi górnikami i pracownikami PWSK (w ramach realizacji projektu dofinansowanego przez MKiDN). Wystawa ta obejmuje zarówno prace plastyczne (w tym ceramiczne), jak też archiwalne zdjęcia, przekroje kopalni, oryginalne elementy wyposażenia górniczego, przestrzenne elementy do górnictwa nawiązujące oraz fragmenty górniczych opowieści – wywiady z dawnymi pracownikami kopalni napisane przez ich wnuki. Całość uzyskała odpowiednią iluminację oraz oprawę dźwiękową. Instalacja artystyczna wpisana została w ciasne korytarze labiryntu – nawiązującego do podziemnych wyrobisk, ale też do symbolu przejścia i oczyszczenia – powrotu do korzeni, do lokalnego dziedzictwa. Choć w pierwotnym zamyśle miała być wystawą czasową ze względu na dużą popularność jej ekspozycja została przedłużona przynajmniej do końca 2018 r.

Wejścia co pół godziny od 20:00, ostatnie o 23:00.

Proponowane dwie alternatywne trasy zwiedzania:

Sztolnia ćwiczebna i chodnik podziemny – kuźnia – wieża widokowa (godz. 20:30, 21:30, 22:30)
Sztolnia ćwiczebna – maszynownia szybów Julia i Sobótka – górniczy labirynt (godz. 20:00, 21:00, 22:00, 23:00)

Noc Muzeów 2018 – KowaryShare

Zobacz inne

Leave a Comment