Noc Muzeów 2018

Już niebawem odbędzie się kolejna akcja Noc Muzeów. W tym roku przypada ona dnia 19 maja.

Wydarzenie Noc Muzeów polega na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych do zwiedzania na co dzień, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie w ten dzień udostępniane jest za darmo lub za symboliczną opłatą i trwa do późnych godzin wieczornych i nocnych.

Wydarzenie Noc Muzeów ma za zadanie promować polską kulturę i tradycję. Niebawem powiadomimy, które muzea i instytucje kulturalne z naszego regionu biorą udział w tegorocznej edycji Nocy Muzeów.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je bardzo wiele miast Europy.

W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym. W Krakowie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w maju 2004, gdzie o północy zabrzmiała “Oda do radości”, a w niebo poleciały ognie sztuczne. W Warszawie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2004 roku i co roku od tamtego czasu wydarzenie jest koordynowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.Share

Zobacz inne

Leave a Comment