Niezwykłe Muzeum Otto Muellera w Lubawce

W Lubawce przy ul. Ciasnej odbyło się dziś (poniedziałek, 7 listopada) oficjalne otwarcie “Niezwykłego Muzeum Otto Muellera”, niemieckiego grafika i malarza ekspresjonisty, który urodził się w Lubawce (niem. Liebau) w 1874 roku.

Muzeum zrealizowane zostało przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubawce w ramach projektu edukacyjno-społecznego “TO(działa)MY II !” organizowanego przez UNICEF Polska i Fundację Santander. Współtwórcą był radny i pedagog szkolny Krzysztof Jawor.

Osiem kopii obrazów artysty, które wykonały uczennice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubawce, zdobi przestrzeń podwórka przy ul. Ciasnej. W ramach dotacji powstała również drewniana ławeczka z wizerunkiem artysty, która docelowo zostanie zainstalowana na lubawskim rynku.

Otto Mueller żył w latach 1890-1894, uczył się litografii w Görlitz, w latach 1894-1896 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, a w latach 1898-1899 w pracowni niemieckiego symbolisty i ekspresjonisty Franza Stucka w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.
Około 1910 roku dołączył do ekspresjonistycznej grupy artystycznej Die Brücke. W latach 1916-1918 podczas służby wojskowej na froncie wykonał wiele szkiców do późniejszych obrazów. Od 1919 roku wykładał w Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu. Miał własny styl malowania obrazów, o łagodnym kolorycie i uproszczonej, zgeometryzowanej formie. Mueller malował głównie akty kobiece na tle pejzażu, a także liczne sceny z życia Cyganów. Po śmierci został pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment