Niezbędne filtry w każdym samochodzie

Każdy samochód posiada kilka zamontowanych filtrów, które mają niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Ich rolą jest zatrzymywanie cząsteczek stałych z powietrza, wszystkich zanieczyszczeń, pyłów przemysłowych, a także zanieczyszczeń oraz kurzu z dróg. Wszystkie tego typu elementy, które kierowane są do kabiny samochodu są oczyszczane przez odpowiednie filtry, dlatego warto wiedzieć jakie filtry występują w pojeździe, a także co jaki czas należy je wymieniać.

Najważniejsze filtry w samochodzie. Do czego służą i jak często je wymieniać? Filtr powietrza

Bardzo istotnym filtrem w każdym pojeździe jest filtr powietrza, który ma ważne zadanie, ponieważ wychwytuje wszelkie drobiny piasku, zanieczyszczeń, a także kurzu znajdujące się w powietrzu, dzięki czemu nie przedostają się one do kabiny pojazdu oraz silnika. Filtr powietrza powinien być systematycznie wymieniany, aby zapewnić odpowiednią moc silnikowi. Takie rozwiązanie wpływa także na właściwe zużycie paliwa. Filtr powietrza ma za zadanie także doprowadzić do silnika powietrze, które jest niezbędne do prawidłowego procesu spalania. Montaż filtra powietrza jest dość prosty. Warto zwrócić uwagę podczas wykonywania tej czynności, aby został zamontowany w odpowiedni sposób. To znaczy – nie może zostać odkształcony, a uszczelka musi dobrze przylegać do pojazdu. Warto zwrócić uwagę, aby nie była przytrzaśnięta podczas zamykania pokrywy.

Źródło obrazu z różnymi typami filtrów: czesciauto24.pl

Filtr kabinowy – zapewni skuteczną filtrację powietrza

Filtr kabinowy ma istotne znaczenie dla prawidłowej filtracji powietrza. Istnieją dwa rodzaje tego typu filtrów: tradycyjne przeciwpyłkowe, a także filtry węglowe. Pierwsze z nich są montowane w większości aut i mają za zadanie zatrzymywanie pyłku, sadzy, a także kurzu oraz wszelkich cząstek. Z kolei filtry węglowe mają szersze działanie, ponieważ eliminują szkodliwe gazy takie jak: dwutlenek węgla, ozon czy tlenki azotu oraz minimalizują nieprzyjemne zapachy. Filtr kabinowy także wymaga regularnej wymiany. Zaleca się ją po przejechaniu 15 000 km lub raz w roku. Wymiana polega na wyjęciu starego filtra, oczyszczeniu obudowy z nagromadzonych zanieczyszczeń, można wykorzystać odkurzacz i włożyć nowy filtr w odpowiedni sposób. Po zamontowaniu wszystkich elementów, które zostały zdemontowane można jechać dalej.

Filtr paliwa – dla prawidłowej ochrony silnika

Filtr paliwa ma ogromne znaczenie i pełni rolę ochronną dla silnika przed różnego typu zanieczyszczeniami, które mogą wpłynąć na prawidłowe działanie układu paliwowego oraz jego wydajność. Warto mieć na uwadze, że źródłem tych zanieczyszczeń może być między innymi paliwo. Filtr paliwa powinien być wymieniany w zależności od rodzaju samochodu, ale szacuje się, że co 30 000 km. W niektórych samochodach producenci zalecają 60 000 km lub 120 000 km. Warto mieć na uwadze, że przy silniku wysokoprężnym montaż nowego filtra paliwowego powinien odbyć się przy każdej wymianie oleju.

Wymiana filtra paliwowego powinna zacząć się od zdjęcia opaski zaciskowej, a także wyjęcia starego filtra oraz zmiany wkładu na nowy z kierunkiem przepływania paliwa, kolejno wszystkie elementy należy zainstalować na swoim miejscu. Należy pamiętać, że po wymianie filtra paliwowego trzeba wspomóc pompę we właściwym pobraniu paliwa. W silnikach benzynowych należy kilkukrotnie przekręcić kluczyk w pozycji zapłonu oraz chwilę poczekać. Z kolei w silnikach dieslowskich należy odpowietrzyć układ paliwowy.

Filtr oleju zapewni dłuższą żywotność auta

Zadaniem każdego filtra oleju jest przede wszystkim usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, które znajdują się w oleju smarującym komponentów jednostki napędowej pojazdu. Ma to ogromne znaczenie dla żywotności silnika, ponieważ nawet maleńka drobina piasku może wpłynąć destrukcyjne na działanie silnika, dlatego zalecane jest systematyczne wymienianie filtra oleju. Jego wymianę można wykonać samodzielnie, bądź skorzystać z pomocy fachowca. Niektóre z filtrów można zdemontować przy użyciu klucza żabki, bądź innego narzędzia. Następnie z nowego filtra oleju należy zerwać folię, posmarować jego uszczelkę nowym olejem silnikowym. Kolejno za pomocą odpowiedniego klucza należy zamontować filtr oleju. Ten proceder należy wykonywać systematycznie. Najlepiej przy każdej zmianie oleju lub po przejechaniu 10 000 km.

Share

Zobacz inne