Dziś, w Niedzielę Palmową, w kościele parafialnym pw. Świętej Rodziny w Chełmsku Śląskim (gm. Lubawka) rozstrzygnięto XXI Konkurs Palm Wielkanocnych. Wydarzenie poprzedziła tradycyjna procesja, która przeszła Rynkiem Chełmska Śląskiego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Lubawki.
Przypominamy, że święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
Chełmsko Śląskie słynie m.in. z budowania bardzo wysokiej palmy. Palma, która powstawała od lutego br., ma wysokość 16 metrów i jest skonstruowana z 420 kwiatów. Budowana we wcześniejszych latach palma o wysokości 18 metrów opierała się o sklepienia kościelnego sufitu. Obecnie odmalowany sufit nie pozwala na budowanie tak wysokiej palmy.
Do konkursu, organizowanego przez Wiejski Dom Kultury w Chełmsku Śląskim, zgłoszonych zostało 12 palm. Największe palmy zostały przetransportowane do kościoła przy pomocy druhów z OSP Chełmsko Śląskie. Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę nastąpiło po zakończeniu Eucharystii.
Wyniki:
I miejsce – sołectwo Olszyny (gm. Kamienna Góra),
II miejsce – sołectwo Błażkowa (gm. Lubawka),
III miejsce – Zespół Zgoda z Chełmska Śląskiego.
Najwyższa palma – Wioletta i Mirosław Antoniszyn, Dorota i Jarosław Tobiasz.
Wyróżnienia: OSP Chełmsko Śląskie, sołectwo Błażejów (gm. Lubawka), Palma rodzinna.