Niebezpieczne znalezisko w Krzeszowie

Dnia 16 marca 2018 roku na terenie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie podczas demontażu tablicy informacyjnej znaleziono broń z czasów II wojny światowej. Po wstępnych oględzinach ustalono, iż jest to Mauser 98k, podstawowa broń na wyposażeniu armii niemieckiej w latach 1939-1945.

Konieczne było przerwanie prac ponieważ przy znalezisku może się również znajdować amunicja. Powiadomiono Powiatową Komendę Policji w Kamiennej Górze oraz saperów z Bolesławca.

Po przyjeździe patrolu saperskiego z Bolesławca przeszukano teren za pomocą wykrywacza metali. Wykop został oczyszczony ze znalezionego karabinu i innych metalowych elementów. Znaleziono dodatkowo granat RG 42. Na szczęście okazało się, że nie ma więcej elementów zagrażających bezpieczeństwu w tym miejscu.

Po zakończeniu przeszukania saperzy zasypali wykop. Czy w karabinie znajduje się pocisk będą mogli stwierdzić po przewiezieniu znaleziska do jednostki w Bolesławcu. Granat zostanie zutylizowany natomiast karabin po przebadaniu i ewentualnym usunięciu z niego amunicji trafi do kolekcji Sal Wystawienniczych Opactwa.Share

Zobacz inne

5 Thoughts to “Niebezpieczne znalezisko w Krzeszowie”

 1. rdzazabija

  strasznie niebezpieczny można tężca dostać

 2. Saperzy już jadą?

  O Boże!!! Jak to dobrze że to nie wybuchło. Przecież ktoś tam mógł zginąć?

 3. Teddy

  Co za absurd. Patrol saperski do kawałka złomu który kiedyś (!!!) był bronią ?

  1. czadrow

   Istniało zagrożenie, że wraz z karabinem była zakopana amunicja, granaty i inne ładunki. Tak mówią przepisy, że należy powiadomić służby i tego pracownicy Sanktuarium dochowali.

 4. mormo

  Od razu widać ,że chodzi o Krzeszów po tamtej stronie Wisły. Po tej stronie Wisły takie znalezisko załatwiłoby kilka spraw!!!

Leave a Comment