Nie tylko OC – ubezpiecz auto na zimę

Gwałtowne śnieżyce oraz wichury to zjawiska, z którymi mogą mierzyć się kierowcy każdej zimy. Ekstremalne i nieprzewidywalne warunki na drodze często przyczyniają się do powstawania szkód, więc warto zabezpieczyć nie tylko siebie, ale i własny samochód. Czy samo OC wystarczy?

Moc ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, jednak nie uprawnia nas ono do odszkodowania z tytułu zniszczeń spowodowanych warunkami pogodowymi. Chroni nas natomiast od następstw szkód, które my wyrządzimy innym. W sytuacji, gdy to nasz pojazd zostanie uszkodzony z winy jakiegoś użytkownika drogi, mamy prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Tutaj właśnie niezwykle istotne jest ubezpieczenie OC, jednak jeżeli szkoda powstanie z przyczyn niezależnych od człowieka, polisa ta nie będzie nas obowiązywała.

Pamiętaj o pełnej ochronie

Zimą dobre ubezpieczenie samochodu może okazać się niezwykle przydatne. Podstawę powinny dla nas stanowić OC, AC oraz assistance, jednak nie tylko. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują mnóstwo dodatkowych produktów, które zwiększą ochronę w trakcie podróży. Przykładowo mamy do wyboru:

 • NNW;
 • ubezpieczenie bagażu;
 • ubezpieczenie opon;
 • ubezpieczenie szyb;
 • ochrona prawna.

Taka uzupełniająca ochrona może przydać się w każdej porze roku. Jeżeli często zostawiamy nasze auto na zewnątrz, warto zainwestować także w polisę od gradu, którą znaleźć można na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-samochodu-od-gradu/.

We wszelkie dodatki uzbroisz się bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że pobierzesz aplikację wybranego ubezpieczyciela i wypełnisz określony formularz. Już w kilka minut możesz cieszyć się pełną ochroną w trakcie jazdy. Jeżeli jeszcze nie jesteś pewien swojej decyzji, a chcesz znaleźć najlepszą ofertę, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. Dzięki temu szybko obliczysz składkę oraz porównasz propozycje poszczególnych towarzystw.

Jak zabezpieczyć się przed zimą?

Samo ubezpieczenie, choćby najpełniej wyposażone nie ochroni nas przed konsekwencjami wypadku czy innej szkody. Warto pamiętać o niezbędnym sprzęcie, który ułatwi powrót na trasę w przypadku nieprzewidzianej awarii. Wśród tych elementów nie może zabraknąć:

 • skrobaczki do szyb;
 • miotełki;
 • płynu do spryskiwaczy;
 • kabli rozruchowych;
 • linki holowniczej;
 • zapasowego koła.

Dodatkowo dobrze jest mieć w zanadrzu okulary przeciwsłoneczne czy odmrażacze do szyb. Jeżeli zamierzamy wyjechać w góry lub inne miejsca, w których ryzyko spadku dużej ilości śniegu nie należy do niskich, należy pamiętać o saperce oraz łańcuchach śniegowych.

Warto pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu auta, aby w trakcie dochodzenia o odszkodowanie nie okazało się, że mogło to wynikać z naszej winy. Jeżeli zimą jeździmy jeszcze na letnich oponach lub korzystamy z letniego płynu do spryskiwaczy, uzyskanie rekompensaty za powstałe szkody prawdopodobnie okaże się trudne do zrealizowania. Nawet gdy wpadniemy w poślizg i wjedziemy do rowu, przyczyny można się doszukiwać w zamarzniętej smudze na szybie.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment