Narodowe Święto Niepodległości

Dzisiaj (czwartek, 11 listopada) obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. W wyniku upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej.

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości organizowane jest pod hasłem “Dzień szacunku dla munduru”. W tym roku, w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 103 salach tradycji w jednostkach wojskowych w całym kraju będzie można spotkać się z żołnierzami, podziękować im za ich służbę, a także zobaczyć mundury i sprzęt przez nich wykorzystywany. Podobnie będzie na Dolnym Śląsku w poniższych jednostkach:

?? 3. Brygada Radiotechniczna, ul. Graniczna 13, Wrocław;
?? 2. Wojskowy Oddział Gospodarczy, ul. Obornicka 100, Wrocław;
?? 4. Batalion Inżynieryjny, ul. Wojska Polskiego 58, Głogów;
?? 22. Batalion Piechoty Górskiej, Plac Bolesława Chrobrego, Kłodzko;
?? 10. Brygada Kawalerii Pancernej, ul. Sztabowa 1, Świętoszów;
?? 23. Pułk Artylerii, al. Wojska Polskiego 54, Bolesławiec.

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. […] Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. […]

Jędrzej Moraczewski, premier Rzeczypospolitej Polskiej (1918/1919)

Share

Zobacz inne

Leave a Comment