Narodowe Święto Niepodległości

Już niebawem 11 listopada, święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918).

Święto zostało ustanowione w 1937 roku, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 roku naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kamiennej Górze

W Kamiennej Górze obchody rozpoczną się już w czwartek, 10. listopada.
Dyrekcja, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących o godz. 10.00 spod swojej szkoły rozpoczną Marsz Niepodległości. Przejdzie on ulicami: T. Kościuszki, Wojska Polskiego, S. Okrzei, Spacerową, W. Broniewskiego, H. Sienkiewicza, L. Waryńskiego, Wojska Polskiego, Parkową. Marsz zakończy się krótką uroczystością przy obelisku znajdującym się przy kościele parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej.

11 listopada, o godz. 12.00 w kościele parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej odbędzie się Msza Święta z okazji Narodowego Święta. Po mszy, o godz. 13.00 odbędą się oficjalne uroczystości przy tym samym obelisku co dzień wcześniej. Natomiast o godz. 17.00 Centrum Kultury w Kamiennej Górze zaprasza na koncert pieśni patriotycznych z udziałem chóru Echo i zespołu Złota Jesień. Koncert poprowadzi Roman Wiernik.

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tych wydarzeniach. Zabierzmy ze sobą flagi, kotyliony, biało-czerwone balony i wszystkie inne emblematy związane z tym doniosłym świętem.

68249

Share

Zobacz inne

Leave a Comment