Naprawa poszycia dachu bazyliki

Rozpoczęto układanie blachą miedzianą poszycia dachu krzeszowskiej bazyliki.

Przypominamy, iż do uszkodzeń poszycia dachu doszło dnia 29 października 2017 roku w godzinach rannych podczas orkanu Grisza (Grzegorz), o czym informowaliśmy na naszym portalu. Zostało wówczas zerwane łącznie około 500 m2 blachy miedzianej z górnego dachu nad północnym transeptem bazyliki, w którym znajduje się Kaplica Loretańska. Zerwana połać blachy spadła na ziemię uszkadzając trzy zabytkowe nagrobki. Dzięki szybkiej akcji regionalnych służb jeszcze tego samego dnia udało się zabezpieczyć mury przed zalaniem. W przeciągu następnego tygodnia od wydarzenia dach został tymczasowo zabezpieczony. Od tego czasu Fundacja “Europejska Perła Baroku” prowadziła czynności mające na celu pozyskanie funduszy od ubezpieczyciela. Wstępny zarys kosztów naprawy oscylował na 300 000 złotych.

Po tym, jak ubezpieczyciel przelał pierwszą ratę, rozpoczęły się prace związane z wymianą deskowania, o czym informowaliśmy wcześniej. Po obiciu dachu papą rozpoczęto nakładanie miedzianego pokrycia.

Niestety dach już nigdy nie będzie jednolitej kolorystyki. 6-letnie miedziane pokrycie zdążyło już “spatynieć”, to nowe przynajmniej przez 2 lata będzie błyszczeć. A wspomniana “patynacja” zostawi na zawsze różnicę pomiędzy nowym a starym dachem.

Naprawa poszycia dachu bazylikiShare

Zobacz inne

Leave a Comment