Nakaz opuszczenia mieszkania, zakaz zbliżania się oraz dozór policyjny

W dniu 6 grudnia br. funkcjonariusze kamiennogórskiej policji zatrzymali 44-letniego mieszkańca gminy, który przez okres kilku ostatnich lat, zazwyczaj w obecności trójki swoich dzieci, znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją 38-letnią żoną.

Przypominamy, że od 30 listopada br. dla stworzenia skutecznego systemu ochrony osób dotkniętych przemocą w rodzinie, Policjanci otrzymali nowe uprawnienia. Dla tego celu wobec osoby, która swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie (w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie) stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby dotkniętej tą przemocą, policjant ma prawo wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

W powyższej sprawie do znęcania dochodziło zazwyczaj gdy mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu. Kobieta nie informowała wcześniej organów ścigania o problemie, z jakim się borykała. Dlaczego? Być może ze wstydu, być może ze strachu przed brakiem realnej pomocy i wsparcia.

W dniu 6 grudnia br. 38-letnia kobieta podczas kolejnej awantury wywołanej przez męża, poprosiła wreszcie o pomoc policjantów, którzy zatrzymali mężczyznę do wytrzeźwienia i wyjaśnienia. Po przeprowadzonym badaniu okazało się, że mężczyzna ma ponad półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, policjanci przedstawili mężczyźnie zarzut dotyczący znęcania się nad żoną. Mężczyzna przyznał, że ma problem z alkoholem, z którym nie bardzo sobie radzi. W toku dalszych czynności Prokurator Rejonowy w Kamiennej Górze, na wniosek kamiennogórskich policjantów, zdecydował nakazać mężczyźnie natychmiast opuścić wspólne mieszkanie oraz zakazał zbliżania się do żony na odległość nie mniejszą niż 100 metrów. Ponadto jako środek zapobiegawczy Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec mężczyzny dozoru policyjnego.
Ustawodawca za przestępstwo znęcania się przewidział karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Kamiennogórscy policjanci apelują do wszystkich, którzy spotykają się na co dzień z przemocą, aby nie być obojętnym i reagować. Policjanci sprawdzają każdą informację na temat przemocy domowej. Obecnie obowiązujące prawo, jak też doskonała współpraca pomiędzy Policją a Prokuraturą w zakresie ścigania sprawców tej przemocy, pozwala na skuteczne działania i eliminowanie takiego oprawcy z otoczenia, w którym przemoc stosował.

Źródło:
asp. Paulina Basta
Oficer Prasowy
KPP Kamienna Góra

Więcej komunikatów w kategorii Policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment