Na terenie Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie będą dwa sanktuaria

W piątek 19 marca, w uroczystość św. Józefa Oblubieńca, Kościół Bracki w Krzeszowie ogłoszony zostanie diecezjalnym sanktuarium Świętego Józefa.

– To ważny dla nas tytuł. Cieszymy się, że wierni właśnie w tym miejscu będą mogli pogłębiać swoją wiarę – mówi ks. Marian Kopko, kustosz krzeszowskiego kompleksu. – Główna uroczystość odbędzie się o godz. 12:00. Zapraszam także na cykliczne spotkania w ze Świętym Józefem. W każdy wtorek w okresie zimowym o godz. 16.30, a w okresie letnim o godz. 17.30 odmawiamy koronkę do Świętego Józefa, natomiast każdego 19. dnia miesiąca odprawiać będziemy uroczystą Mszę Świętą z nauczaniem, uwielbieniem oraz z modlitwą przez wstawiennictwo Św. Józefa – dodaje ks. Kopko.

Zabytkowy kompleks Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie znany jest przede wszystkim przez pryzmat Bazyliki – sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Odwiedzający Krzeszów turyści i pielgrzymi wiedzą jednak, że znajdujący się w jej sąsiedztwie Kościół Bracki – to równie piękny i bogaty duchowo obiekt. Świątynia wzniesiona w latach 1690 – 1696 przez opata Bernarda Rosę nazywana “drugą kaplicą Sykstyńską” jest perłą sztuki sakralnej. We wnętrzu kościoła znajdziemy ponad 50 polichromii będących życiowym dziełem Michała Willmanna – to największy zbiór fresków w Europie na północ od Alp. Polichromie to nie tylko dzieła sztuki, ale biblia w obrazku niosącą głębokie przesłanie.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment