Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Mapa ma być nowoczesnym, dostępnym dla każdego narzędziem umożliwiającym odnajdywanie najcenniejszych zabytków techniki Dolnego Śląska. Ma popularyzować dolnośląskie dziedzictwo przemysłowe.
Wśród obiektów Dolnośląskiej Mapy Zabytków Techniki znalazły się m.in. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze i Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim.
Muzeum Tkactwa posiada najbogatszą na Dolnym Śląsku kolekcję sprzętów do obróbki lnu i sprzętów tkackich jak krosna, kołowrotki, przęślice itp. Dla turystów organizowane są warsztaty oraz pokazy tkania i przędzenia. Muzeum posiada również krosno żakarda (taśma perforowana zawierająca kod wzoru tkaniny), które było krokiem milowym w postępie technicznym, ponieważ dało początek poszukiwań rozwiązań technicznych początkujących komputeryzację.
Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim to zespół 11 drewnianych domów wybudowanych dla tkaczy czeskich na zlecenie krzeszowskiego opata Dominika Geyera w 1707 roku. Domy zlokalizowano równolegle do strumienia zapewniającego tkaczom dostęp do wody niezbędnej w procesie produkcji płótna lnianego. Domy wzniesiono w konstrukcji ryglowej i na zrąb. Uprawa lnu i jego przetwórstwo przez całe stulecia stanowiło jedną z najważniejszych gałęzi śląskiej gospodarki. Wysokiej jakości płótna lniane eksportowane były nie tylko do innych krajów europejskich, ale m.in. także do Ameryki Północnej. Rewolucja przemysłowa, która dotarła na Śląsk w początkach XIX wieku i zrewolucjonizowała wszystkie dziedziny życia gospodarczego i społecznego zapoczątkowana została w lniarstwie.