Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

W dniu 21 listopada 2019 roku w sali Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

W tym uroczystym dniu podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia – Środowiskowego Domu Samopomocy oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze  przygotowali montaż artystyczny, któremu towarzyszyła dobra zabawa, radość i przyjaźń. Został rozstrzygnięty również konkurs plastyczny „Dbamy o swoje zdrowie psychiczne”, w którym wyróżnione zostały Nadia Korfanty i Kinga Sarnecka. Z kolei pierwsze miejsce zajęły: Beata Owcarz (ZSZiO), Wiktoria Kiełbasa (ZSZiO) oraz Marcelina Jurkowska (ZSS), drugie miejsce zajęły Patrycja Garnkowska (ZSZiO) i Wiktoria Celińska (ZSS), a trzecie miejsce Julia Pasierb (ZSZiO) i Marcelina Celińska (ZSS).

Sponsorem nagród był Powiat Kamiennogórski oraz Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości.

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych dają możliwość zwrócenia uwagi na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa. Jest to doskonała okazja, by rozejrzeć się wokół i zauważyć, że osoby niepełnosprawne są i żyją wśród nas. Uśmiechają się, czują, mają swoje marzenia i pragnienia.

Przypominamy, że Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W 2006 roku została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością. Według dokonanych zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się i do niezależnego życia, do ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji oraz prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment