Miasto Kamienna Góra uszczelnia system śmieciowy

Aplikacja GOVtech pomoże w weryfikacji deklaracji śmieciowych składanych przez mieszkańców Kamiennej Góry.

Od grudnia ubiegłego roku Urząd Miasta przygotowywał się do jej wdrożenia. Wprowadzono dane z podległych jednostek miejskich, na podstawie których można weryfikować informacje dotyczące zadeklarowanej liczby osób zamieszkujących poszczególne adresy.

– Aplikacja bardzo szybko analizuje bazy i wskazuje „deklaracje zaniżone”. Są to wyniki obliczone pod kątem zbyt niskiej liczby osób zadeklarowanych w gospodarstwie domowym. Program wskazuje też „deklaracje zawyżone” – mówi Magdalena Bręśkiewicz z Wydziału Infrastruktury Miejskiej i Ochrony Środowiska.

Już udało się wyselekcjonować ok. 200 gospodarstw domowych do weryfikacji. Teraz będziemy prosili mieszkańców o wyjaśnienie rozbieżności.

Wcześniej sprawdzono ok. 700 adresów, które figurowały w bazie jako tzw. „zerówki” czyli nieruchomości niezamieszkałe. W 300 przypadkach ich mieszkańcy otrzymali wezwania do weryfikacji danych w deklaracjach.

Aplikacja GOVtech z sukcesem jest wykorzystywana przez miasto Świdnik. W ciągu jednego roku wyłapała ponad 1,3 tys. osób, które nie płaciły za śmieci. Samorząd Świdnika przekazał bezpłatnie prawa do wykorzystywania tego oprogramowania.

Zobacz inne

Leave a Comment