Miał być zysk z kryptowalut, a była strata kilkunastu tysięcy złotych

Telefon z informacją o dużym zysku z kryptowalut, w które kiedyś zainwestował i obiecany przelew po zainstalowaniu oprogramowania na komputerze – to legenda, przez którą 63-latek z Kamiennej Góry stracił kilkanaście tysięcy złotych. Policjanci ostrzegają! Nie wierz w to, co słyszysz przez telefon – nie daj się oszukać!

63-latek z Kamiennej Góry otrzymał telefon z informacją, że jego inwestycja w kryptowaluty sprzed lat się opłaciła i może odebrać zarobione pieniądze. Warunkiem do tej transakcji była instalacja odpowiedniego oprogramowania. Niestety mężczyzna uwierzył oszustowi i wykonał jego polecenia. Aplikacja, którą zainstalował, pozwoliła przestępcy na uzyskanie dostępu do konta bankowego i wykonania przelewu na kilkanaście tysięcy złotych.

Przypominamy! Nie instaluj dodatkowego oprogramowania na swoim urządzeniu. Nie wiesz, czy osoba, z którą rozmawiasz, nie jest oszustem.

Aplikacja Any Desk to program służący do kontrolowania urządzeń przez internet – zainstalujesz ją podczas rozmowy, utracisz dostęp do swojego telefonu czy komputera! Jeśli padnie z ust rozmówcy propozycja zainstalowania dodatkowego oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo;
NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania. Tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje.

Jeśli staniesz się ofiarą tego typu oszustwa, składając zawiadomienie w jednostce Policji, należy posiadać:
-dokument tożsamości;
-potwierdzenie wykonania transakcji;
-wszelką korespondencję z oszustem;
-w przypadku instalacji oprogramowania – urządzenie, na którym zainstalowano aplikację.

Źródło: KPP Kamienna Góra.
Więcej komunikatów w kategorii Policja.

Share

Zobacz inne