Marsz z okazji Święta Niepodległości

Dnia 9 listopada 2018 roku w Kamiennej Górze obyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Dyrekcja, pracownicy, uczniowie kamiennogórskich szkół i przedszkoli oraz zaproszeni goście po godz. 10:00 przeszli ulicami Kamiennej Góry pod obelisk upamiętniający ofiary nazistowskich obozów, znajdujący się przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, gdzie odbyły się uroczystości główne.

Do wspólnego świętowania zaproszeni zostali samorządowcy, liczni goście i mieszkańcy powiatu kamiennogórskiego.

Przy obelisku wspólnie wzięto udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”, gdzie o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zaśpiewano 4-zwrotkowy hymn narodowy. Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Przypominamy, iż Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W dniach 10 i 11 listopada 1918 roku naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj.Share

Zobacz inne

One Thought to “Marsz z okazji Święta Niepodległości”

Leave a Comment