Marsz z okazji Święta Niepodległości

Dnia 10 listopada 2017 roku w Kamiennej Górze odbędzie się kolejna edycja marszu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dyrekcja, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących ponownie wyruszą o godz. 10.00 spod szkoły pod obelisk upamiętniający ofiary nazistowskich obozów znajdujący się przy kościele parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze, gdzie odbędą się uroczystości główne.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 roku naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj.Share

Zobacz inne

Leave a Comment