Lubawczanin pędził Fiatem Punto 102 km/h w terenie zabudowanym

W dniu 5 maja br. funkcjonariusze kamiennogórskiej drogówki, będąc na terenie Marciszowa i dokonując pomiaru laserowym miernikiem prędkości, zatrzymali do kontroli pojazd marki Fiat Punto. 34 – letni mieszkaniec Lubawki tłumaczył funkcjonariuszom, że bardzo się spieszył. Przekroczył on dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Droga hamowania tak rozpędzonego pojazdu wydłuża się kilkukrotnie w porównaniu z przepisową jazdą w terenie zabudowanym. Za popełnione wykroczenie został on ukarany mandatem karnym w wysokości 400 zł. Nałożone zostały również na niego punkty karne. Policjanci w toku dalszych czynności zatrzymali prawo jazdy 34 – latka.

Policjanci przypominają, że na obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość pomiędzy godziną 5.00 a 23.00 wynosi 50 km/h, natomiast w godzinach 23.00-5.00 – 60 km/h. W strefie zamieszkania, czyli na obszarach oznaczonych znakiem D-42, można poruszać się z prędkością maksymalnie 20 km/h. Poza terenem zabudowanym samochody osobowe, ciężarowe o  dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t i motocykle, w zależności od rodzaju drogi, nie mogą przekraczać prędkości 140 km/h (na autostradzie), 120 km/h (na drodze ekspresowej dwujezdniowej), 100 km/h (na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu) i 90 km/h (na pozostałych drogach).

Obowiązujące od 2015 roku przepisy wprowadzają obostrzenia nakładając dotkliwe kary dla kierowców, którzy nie pamiętają o dopuszczalnych prędkościach. Za przekroczenie dozwolonej prędkości, poza mandatem i punktami karnymi, na drogowych piratów czeka kara – pozbawienia prawa jazdy.

Stracić dokument uprawniający do kierowania pojazdem można na kilka sposobów i na różne okresy czasu. Przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h to rozstanie z prawem jazdy na okres trzech miesięcy. Ponieważ utrata dokumentu dla niektórych kierowców nie stanowi bariery by usiąść za kierownicą, dla recydywistów przewidziano przedłużenie kary do sześciu miesięcy. Kolejny raz taki kierowca ukarany już będzie definitywnym odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Źródło: Policja Kamiennogórska. Więcej komunikatów w tagach policja.

Share

Zobacz również

Leave a Reply