Lodówki czarne – jak o nie dbać?

Czarne lodówki coraz częściej pojawiają się w pomieszczeniach kuchennych. Lubimy je, bo idealnie komponują się z nowoczesnym wystrojem wnętrz i stylem minimalistycznym. W dodatku pasują do małej i dużej kuchni, z wyspą i bez. Tworzą spójne połączenie z białymi frontami oraz prawdziwym drewnem. Powstaje jednak pytanie – czy czarna lodówka wymaga innej pielęgnacji niż biała? Jak o nią dbać, aby służyła nam przez lata i cały czas dobrze wyglądała?

Czarna lodówka – pielęgnacja krok po kroku

Jeśli chcemy, aby nasza czarna lodówka służyła nam przez długi czas, musimy ją regularnie czyścić. Częstotliwość tego zabiegu różnić się będzie w zależności od wielkości lodówki oraz jej modelu. Ważne jednak, aby nie odkładać tych czynności na później. Odpowiednio pielęgnowana lodówka zużyje nam mniej energii, a jedzenie w niej pozostawione będzie czyste i pozbawione szkodliwych dla naszego zdrowia drobnoustrojów i bakterii.

Pielęgnację lodówki od środka najlepiej zacząć od jej rozmrożenia. Odłączamy lodówkę od prądu, a następnie czekamy, aż cały lód się rozpuści i będzie można przejść do kolejnego kroku. Na tym etapie należy jednak uważać na kilka istotnych czynników:

  • nie stosujmy żadnych środków przyspieszających odmrażanie (np. garnka z ciepłą wodą);
  • nie odkruszajmy lodu widelcem lub nożem (istnieje ryzyko uszkodzenia lodówki).

W momencie gdy lodówka będzie się rozmrażać, wyjmijmy całą jej zawartość i połóżmy na blacie kuchennym. Jeśli na produktach pojawia się podejrzany osad, przemyjmy je wodą z ewentualnym dodatkiem płynu do naczyń (np. w przypadku słoiczków z przetworami). Wysuńmy również wszystkie półki i szuflady, tak aby można było je wygodnie umyć wodą z mydłem. Pamiętajmy, aby dobrze wymyć lodówkę z płynu do naczyń, gdyż może on potem osadzać się na żywności. Na sam koniec warto wytrzeć wnętrze lodówki do sucha przy pomocy bawełnianej ściereczki lub ręcznika papierowego. Gdy lodówka całkowicie się rozmrozi, pozbądźmy się nadmiaru wody z zamrażalnika.

Czyszczenie czarnej lodówki z zewnątrz

Tutaj sprawa jest niezwykle prosta. Wystarczy zwyczajna ściereczka z odrobiną delikatnego detergentu, a następnie osuszenie wymytych powierzchni. Warto jednak dodać, że na czarnych lodówkach wszelkie zabrudzenia i kurz są znacznie bardziej widoczne niż ma to miejsce w przypadku koloru białego czy szarego. Trzeba więc czyścić je nieco częściej. 

Na czarnej lodówce szybciej zauważymy również zarysowania i odciski palców. O ile te drugie da się szybko usunąć, o tyle z zarysowaniami będziemy musieli się pogodzić. Nie da się ich zamaskować.

Lodówka side by side – idealna do większych pomieszczeń

Jeśli szukasz lodówki do większej kuchni i chciałbyś połączyć nowoczesność z funkcjonalnością, to lodówka side by side jest właśnie dla Ciebie. Modele w kolorze czarnym idealnie uzupełnią każdą przestrzeń, w dodatku są bardzo praktyczne ze względu na swoją pojemność. Należy jednak liczyć się z tym, że pielęgnacja tych lodówek zajmuje znacznie więcej czasu. Składają się one bowiem z dwóch odrębnych części – chłodziarki i zamrażarki, a często są wyposażone w dodatkowe funkcjonalności, jak kostkarka czy wbudowany minibar.

Widoczne szczeliny w kostkarce należy regularnie przecierać, gdyż będzie zbierał się tam kurz i inne zanieczyszczenia. Podobnie minibarek, którego zawartość widoczna jest bez otwierania lodówki. Warto wówczas zadbać o pielęgnację półek oraz zewnętrznych drzwiczek, tak aby zawsze wyglądały nieskazitelnie.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment