Uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się w piątek, 25 marca na ciekawą lekcję muzealną pt. „Świat lalek” (w kamiennogórskim Muzeum Tkactwa), aktywnie włączając się do „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.
Zajęcia muzealne rozpoczęły się od swobodnej rozmowy prowadzonej z uczniami przez Joannę Stołpiec – „Co to jest lalka?” i „Czym jest lalka?”. Dzieci ważnie słuchali opowieści prowadzącej lekcję muzealną i chętnie odpowiadając na zadawane pytania dotyczące historii powstania pierwszych lalek. Słuchając opowiadania Joanny Stołpiec o rodzajach materiałów, z jakich na przestrzeni wieków robiono lalki, trzecioklasiści udzielili wielu poprawnych odpowiedzi, wymieniając materiały służące niegdyś i obecnie do wykonania lalek, w tym glinę, drewno, plastik i porcelanę. Ponadto mieli możliwość dotknięcia prawdziwej, porcelanowej lalki oraz przekonania się, że jest ona zrobiona z różnych materiałów i ma wbudowaną pozytywkę. W dalszej części zajęć muzealnych uczestniczki wymieniały lalki, którymi się bawią. Wśród nich były: Barbie, LOL, Enchantimals czy Superman. Prowadząca lekcję opowiedziała również o drewnianych rosyjskich lalkach zwanych „matrioszkami” oraz lalkach szmacianych. Słuchając opowieści o lalkach, dzieci dowiedziały się, że wśród rodzajów lalek są także lalki kolekcjonerskie, teatralne (marionetki, pacynki, kukiełki), anatomiczne, dzięki którym dzieci uczą się m.in. różnych ról oraz tolerancji ze względu na kolor skóry.
Na zakończenie lekcji muzealnej dzieci obejrzały prezentowane ponad 100 lalek kolekcjonerskich z całego świata podarowanych kamiennogórskiemu muzeum przez podróżnika i kolekcjonera Mirosława Kruszyńskiego – polskiego archeologa na stałe mieszkającego w Genewie w Szwajcarii. W pierwszej z gablot znajdowały się lalki polskie, niemieckie oraz węgierskie, które ubrane były w tradycyjne stroje regionalne. W kolejnej gablocie na wyjątkową uwagę zasługują tradycyjne francuskie gliniane santosy przedstawiające starszych ludzi. Reprezentowana jest także liczna grupa lalek – suwenirów z Włoch, Hiszpanii oraz Portugalii. Wśród nich przykuła uwagę francuska lalka wykonana na butelce szampana oraz przedstawiająca hiszpańskiego torreadora. Z kolei na najniższym poziomie gabloty wyszukiwali drewnianej lalki z Białorusi, czy lalki z kołowrotkiem z Ukrainy. W kolejnych gablotach nie brakowało lalek z bardziej egzotycznych zakątków świata – Wybrzeża Kości Słoniowej, Japonii, Libanu, Meksyku czy Brazylii. Oglądając lalki kolekcjonerskie, uczestnicy lekcji muzealnej z wielką radością brali udział w „lalkowej zgaduj-zgaduli”, zaproponowanej przez prowadzącą lekcję muzealną wyszukując w poszczególnych gablotach opisywane przez nią lalki.
Wszyscy uczestnicy ciekawej lekcji muzealnej „Świat lalek” zostali zaproszeni na zajęcia plastyczne, których celem było własnoręczne wykonanie papierowej lalki. Po wysłuchaniu instrukcji wykonania i obejrzeniu przykładowego modelu lalki żwawo przystąpili do wyszukiwania w koszu potrzebnych im kolorowych tkanin, które korzystając z nożyczek, zamieniali w lalkowe ubranka. Do ozdobienia swoich lalek wykorzystywali również guziki i inne materiały znajdujące się na stołach. Wytrwale pracując z dużym zaangażowaniem trzecioklasiści, ubierali swoje lalki w zaprojektowane przez siebie stroje, a w trwałym połączeniu ubrań z papierowym modelem lalki pomagały Joanna Stołpiec, Karolina Grochowska oraz wychowawczyni, korzystając z pistoletów z gorącym klejem. Na zakończenie uczestnicy lekcji muzealnej „Świat lalek” zrobili wspólne klasowe zdjęcie, z dumą prezentując swoje „arcydzieła” – pierwsze papierowe lalki.
Po podziękowaniach za mile spędzony czas w gościnnych murach kamiennogórskiego Muzeum Tkactwa, dzieci żwawo i w wesołych nastrojach wróciły do swojej szkoły.
Opiekę nad uczestnikami lekcji muzealnej sprawowali Dorota Chudek – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.