Krótko, średnio czy dugoterminowy? Popularny wynajem samochodów

Wynajem samochodów w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. I nic dziwnego, bo to wygoda połączona z oszczędnością. Sprawdziliśmy, na jak długo Polacy wypożyczają samochody.

Wynajem samochodów przez osoby prywatne

Z tą grupą klientów najczęściej zawierane są umowy krótko i średnioterminowe. Wynajem przeciętnie trwa kilka tygodni lub kilka miesięcy, bardzo rzadko przekracza rok. Jest to uzasadnione względami praktycznymi i ekonomicznymi.

Najczęściej wynajmujemy samochód na kilka tygodni w okresie wakacyjnym – robią to nie tylko Polacy, ale też przybywający do Polski turyści z różnych stron świata, lub na kilka miesięcy. Tu powody bywają różne – od przyjazdu do kraju osoby stale przebywającej za granicą, która woli podróżować samolotem, a samochód wynająć na miejscu, do bardziej prozaicznych – chwilowy brak samochodu i problemy z kupnem nowego (brak pieniędzy, odmowa udzielenia kredytu, brak dobrej oferty) sprawiają, że potencjalny klient decyduje się wypożyczyć auto, zamiast poruszać się komunikacją miejską i taksówkami. To słuszna decyzja, bo w ten sposób oszczędza się czas i, chociaż to może wydawać się zaskakujące, pieniądze.

Wynajem długoterminowy to na ogół wybór osób, które lubią stosunkowo często i bezproblemowo wymieniać auta na nowe. Zamiast co dwa lata kupować i sprzedawać, wolą wynająć.

Wynajem samochodów przez firmy

W tej grupie klientów sytuacja jest skrajnie różna. Dominują umowy długoterminowe, co jest logiczne z praktycznego i ekonomicznego punktu widzenia. Opłaty związane z najmem można zaliczyć na poczet kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Ubezpieczenie pojazdu, konieczność napraw, podstawienie auta zastępczego – wydatki związane z tymi i innymi aspektami obciążają drugą stronę. Dla przedsiębiorcy oznacza to stały comiesięczny koszt, łatwość zaplanowania budżetu i utrzymania płynności finansowej. To też wyższa zdolność kredytowa, bo opłaty za najem samochodu nie są traktowane na równi z ratami za leasing.

Najem długoterminowy to co najmniej dwa lata, ale, jak donosi wypożyczalnia samochodów we Wrocławiu, są firmy, które wypożyczają samochody nawet na pięć lat.

Najem krótszy niż rok zdarza się rzadziej i na ogół oznacza konieczność wynajmu samochodu dla pracownika w delegacji lub pracownika zatrudnionego na krótki czas.

Zobacz inne

Leave a Comment