Krem na łuszczycę – jak wybrać odpowiedni?

Łuszczyca to przewlekła choroba, objawiająca się występowaniem charakterystycznych zmian skórnych. W niwelowaniu jej objawów najważniejsze jest szybkie i trafne postawienie diagnozy, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jakie są przyczyny wystąpienia schorzenia i czym się wyróżnia? Jaki krem stosować, by zniwelować pojawiające się zmiany? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, to zapraszamy Was do lektury poniższego wpisu.

Kilka słów na temat łuszczycy 

Łuszczyca to zapalna choroba, która charakteryzuje się zwiększoną proliferacją komórek naskórka. W rezultacie wiąże się to z pojawieniem się na powierzchni skóry zgrubienia w postaci charakterystycznej łuski. Zmiany chorobowe najczęściej lokalizują się w obrębie łokci, kolan, owłosionej skóry głowy oraz paznokci, ale mogą również zajmować każdy inny obszar ciała.

W przebiegu choroby wyróżnia się kilka typów między innymi łuszczycę pospolitą, uogólnioną, krostkową oraz postać stawową. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się około okresu dorastania lub po 50 roku życia. Na zaostrzenie objawów mogą wpłynąć czynniki takie jak stres, a także spożywanie alkoholu oraz papierosów. Nowe zmiany u osób chorych mogą także wywoływać infekcje lub czynniki mechaniczne takie jak skaleczenia, rany, oparzenia czy tatuaże.

Jakie kosmetyki na łuszczycę wybrać? 

Aktywne działanie w tym przypadku powinno być bardzo przemyślane. W pierwszej kolejności powinno opierać się na leczeniu i komplementarnej pielęgnacji. W pielęgnacji skóry z łuszczycą najważniejsze jest delikatne działanie oparte na nawilżaniu i regeneracji.

W związku z tym, że w przebiegu choroby obserwuje się dużą suchość, regularne nawilżanie stanowi istotny aspekt w łagodzeniu efektów ubocznych. Dotyczy to zarówno pielęgnacji skóry twarzy, jak i ciała. Najważniejszą funkcję pełnić będą balsamy, kremy, maści oraz masła o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Ważne jest również, aby stosować łagodne środki myjące i unikać długich, gorących kąpieli.

W działaniu przeciwstarzeniowym zaleca się wybierać produkty, które nie będą powodowały podrażnienia. Lepiej unikać kosmetyków z wysokimi stężeniami retinoidów czy kwasów, gdyż wprowadzane nieodpowiednio mogą spowodować pojawianie się blaszek łuszczycowych.

Jakie składniki aktywne warto uwzględnić? 

Krem na łuszczycę powinien być dopasowany do aktualnie stosowanego leczenia oraz kondycji skóry. W sytuacji, kiedy chcemy ją zmiękczyć i usunąć blaszkę łuszczycową, warto uwzględnić składniki o właściwościach złuszczających. Wśród nich należy wymienić kwas salicylowy i mocznik, które wpływają nie tylko na usunięcie łuski, ale również sprawią, że skóra staje się gładka, a składniki aktywne przenikają do jej głębszych warstw.

Kolejnym ważnym aspektem jest działanie łagodzące. Najpopularniejsze spośród substancji wykazujących takie właściwości to pantenol, alantoina czy wąkrota azjatycka. Pomagają one zredukować stan zapalny i przywrócić uczucie komfortu. Ostatni ważny element stanowią substancje natłuszczające, które zmiękczają skórę, a także zapobiegają nadmiernej utracie wody. Wśród nich można wskazać oleje roślinne, masła takie jak masło Shea oraz woski.

Jeśli szukacie produktów odpowiednich do stosowania w przypadku skóry objętej łuszczycą, w pierwszej kolejności zachęcamy Was do konsultacji z lekarzem. Jeśli natomiast poszukujecie produktów pielęgnacyjnych, warto odwiedzić stronę topestetic.pl, gdzie możecie skorzystać z darmowej porady kosmetologa. Jeśli poszukujecie kremu przeznaczonego do stosowania w przypadku skóry z łuszczycą, koniecznie sprawdźcie poniższy link: https://www.topestetic.pl/krem-na-luszczyce.

Osoby borykające się z łuszczycą powinny pamiętać, że poza leczeniem ważny punkt stanowi również działanie pielęgnacyjne. Odpowiednie nawilżanie może wpłynąć na poprawę komfortu i kondycji skóry. Ważne również, by poza działaniem aktywnym zwrócić uwagę na styl życia, który może mieć znaczący wpływ na zmniejszenie częstotliwości pojawiania się zmian łuszczycowych.

Share

Zobacz inne