Kredyt hipoteczny do 250 tys. zł – gdzie najlepsze oferty?

Rynek nieruchomości przeżywa wzmożony rozwój. Polacy wykazują coraz większe zapotrzebowanie na mieszkania. Co ciekawe, pomimo iż wzrastają ceny za własne „M” nadal zainteresowanie nie maleje. Ogromna liczba chętnych nabycia własnej nieruchomości chce posiłkować się kredytem hipotecznym.

Czym charakteryzuje się takie zobowiązanie? Ile może wynosić maksymalnie kredyt hipoteczny? Jakie warunki trzeba spełnić? Odpowiedzi znaleźć można w poniższym artykule.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to jedyne zobowiązanie bankowe, które umożliwia finansowanie nieruchomości. To kredyt celowy, a celem w tym przypadku jest mieszkanie bądź dom. Nieruchomość może być z rynku wtórnego albo pierwotnego, w tym zakresie bank zupełnie nie ingeruje. Podstawą, dzięki której kredyt hipoteczny może być w ogóle udzielony, jest zdolność kredytowa. To od niej zależy maksymalna wartość zobowiązania kredytowego, które może zostać przyznane.

Kredyt hipoteczny – maksymalna wartość

Nie ma maksymalnej wartości udzielanego kredytu hipotecznego. Jeśli tylko inwestor posiada odpowiednią zdolność kredytową i spełnia wszelkie warunki, jakie stawia bank, może starać się o kilka milionów złotych zobowiązania. Nie istnieje także minimalna wartość takiego kredytu. Najlepszy kredyt hipoteczny może opiewać na 250 000 złotych albo 900 000 złotych. To kwestia indywidualna, a wszystko zależy od preferencji, oczekiwań oraz możliwości kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny – warunki udzielania

Podstawą jest zdolność kredytowa. Aby móc uzyskać kredyt hipoteczny na wskazaną wartość, należy wykazywać odpowiednie dochody. Ważne są też stałe koszty, które obniżają zdolność. Co z tego, że przyszły kredytobiorca zarabia 10 000 złotych, skoro jego inne kredyty wymuszają comiesięczne regulowanie należności w wysokości połowy zarobków? Żaden bank nie przyzna mu kolejnego kredytu. Liczy się także historia kredytowa. Na kredyt hipoteczny raczej nie mają szans osoby, które spłacają inne zobowiązania z opóźnieniem albo nie spłacają ich wcale.

W przypadku kredytu hipotecznego koniecznością są też dodatkowe zabezpieczenia. Można tu mówić o wpisie do księgi wieczystej oraz obowiązkowym wkładzie własnym. Dzisiaj minimalna wysokość wkładu własnego to 20% wartości zaciąganego kredytu hipotecznego. Ten może zostać wniesiony w formie gotówki, ale też zabezpieczeń hipotecznych czy oszczędności na lokatach, kontach IKE bądź IKZE. Bez względu na wartość kredytu hipotecznego, wszystkie te warunki muszą być spełnione. Ich warunki będą oczywiście różne, patrząc na kryteria, jakimi charakteryzuje się dane zobowiązanie.

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny?

Nie można mówić o jednym, uniwersalnym i najlepszym kredycie hipotecznych. Każdy bank realizuje własną politykę kredytową i ustanawia indywidualne warunki udzielanego wsparcia. Co więcej, każdy bank udziela kredyt hipoteczny na różną wartość, taką, jaką wskaże wedle własnych potrzeb potencjalny kredytobiorca. Jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny na 250 000 złotych, możesz zwrócić się o ofertę do każdej instytucji. Ta wartość jest zresztą jedną z najczęściej zaciąganych przez polskich kredytobiorców.

Aby wybrać najlepsze źródło finansowania wybranej nieruchomości, warto porównać co najmniej kilka propozycji. Można zresztą zwiększyć swoje szanse poprzez złożenie wniosków kredytowych do kilku instytucji bankowych jednocześnie. W tym celu przyda się ranking kredytu hipotecznego. To zestawienie, które uwzględnia najważniejsze kryteria, jakie mają znaczenie dla atrakcyjności oraz opłacalności zobowiązania kredytowego. Pod uwagę warto brać oprocentowanie, wysokość raty, okres trwania współpracy z bankiem, dodatkowe koszty, ewentualne bonusy czy warunki wcześniejszej spłaty. Ranking kredytowy pozwala porównać w jednym miejscu i krótkim czasie co najmniej kilka propozycji konkurencyjnych względem siebie banków. To istotne, biorąc pod uwagę, że przyszły kredytobiorca nie musi już tracić czas na wizyty w oddziałach każdej instytucji.

Udaje się jeszcze lepiej oszacować opłacalność wybranego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny. Kalkulator kredytu hipotecznego wyliczy nam całkowite koszty, które poniesiemy przez cały czas spłacania rat wraz z prowizjami czy dodatkowymi odsetkami. Wystarczy w odpowiednie rubryki wpisać konkretne wartości, by kalkulator je przeliczył.

Co ważne, ani ranking ani kalkulator nie wskazuje ostatecznej oferty banku. Taką potencjalny kredytobiorca otrzyma dopiero po złożeniu wniosku kredytowego oraz otrzymaniu decyzji pozytywnej. Z całą pewnością takie narzędzia pozwalają jednak wskazać najbardziej atrakcyjne oferty, uwzględniając indywidualne potrzeby klienta instytucji bankowej oraz jego możliwości finansowe w zakresie spłaty comiesięcznych rat.

Zobacz inne

Leave a Comment