Kościół pw. Narodzenia NMP w Okrzeszynie

Poznaj Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Okrzeszynie, położony w gminie Lubawka, który należy do najcenniejszych zabytków sakralnych południowej części powiatu kamiennogórskiego.

Obecna, barokowa świątynia została wzniesiona w 1724 roku w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z końca XVII wieku. W 1856 roku obiekt powiększono o charakterystyczną wieżę z zegarem. Historia kościoła sięga jednak znacznie dalej, ponieważ pierwsza wzmianka o świątyni w Okrzeszynie pojawia się już w 1352 roku, a jej rozwój przez stulecia związany był z działalnością cystersów z pobliskiego Krzeszowa. Pierwotnie nosiła ona tytuł Narodzenia Pańskiego.

Świątynia pełni dziś funkcję kościoła filialnego parafii Świętej Rodziny w Chełmsku Śląskim i stanowi ważny element lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz świadectwo wielowiekowej historii regionu.

Więcej ciekawych miejsc i obiektów jest opisanych w kategorii Region. 

Zobacz inne