Konsultacje społeczne w sprawie CPK

Dzisiaj (środa, 29 września) w sali Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Krzeszowie odbyły się konsultacje społeczne w związku z prowadzonymi pracami nad Studium Techniczno-Ekonomiczo-Środowiskowym dla projektu budowy linii kolejowej Żarów-Świdnica-Wałbrzych-granica państwa. Konsultacje dotyczyły przede wszystkim wariantów przebiegu linii kolejowych na obszarach miejscowości Czadrów i Przedwojów. Przypominamy, że CPK przedstawiło wstępne warianty przebiegu linii kolejowej w naszym regionie w ramach uchwalonego Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Zaproponowane warianty i harmonogram konsultacji dostępny tutaj.

Zainteresowane osoby proszone są o zgłaszanie swoich uwag na adres mail: bbf@bbf.pl z dopiskiem “linia kolejowa Żarów – granica państwa” do 10 października br.

Niebawem na naszym portalu zostanie umieszczona do pobrania lista poparcia wspólnego stanowiska Gminy Miejskiej i Wiejskiej Kamienna Góra. Podpisane przez mieszkańców listy zostaną dołączone do uwag merytorycznych wystosowanych przez samorządy, o których dyskutowano na spotkaniu w Krzeszowie. 

Kolejne konsultacje z wybranymi trzema wariantami przebiegu linii kolejowej odbędą się na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku.

Przypominamy, że w ramach projektu CPK (Centralny Port Komunikacyjny) przewidziano realizację linii kolejowej dużych prędkości: do 250 km/h, a także dla ruchu regionalnych ekspresów oraz pociągów towarowych mogących rozwijać prędkość do 160 km/h. Wśród zaplanowanych przez CPK wariantów przebiegu linii kolejowych znalazł się Ciąg nr 9 dotyczący naszego regionu i budowa nowej linii nr 268 Świdnica-Lubawka. Linia do granicy z Czechami ma być jedną z pierwszych realizowanych w ramach CPK. Według planów cały odcinek ma powstać już w 2027 roku.

Temat budowy szybkiej kolei w naszym regionie prezentujemy od początku 2020 roku. Więcej informacji o Centralnym Porcie Komunikacyjnym pisaliśmy tutaj.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment