Koncert – Sana Camara

Wczoraj dnia 10 lutego 2016 roku w Centrum Kultury w Kamiennej Górze odbył się koncert wirtuoza perkusji zachodnioafrykańskich Sana Camra i grupy Fonkie Fare.

Sana urodził się i dorastał w Konakry. To djembefola znany i ceniony zarówno w Gwinei, jak i poza jej granicami. Koncertował w Mali, Burkina Faso, Sierra Leone, Senegalu i w Maroku, kilkakrotnie odwiedził również Europę m.in. Niemcy, Francję, Belgię, Holandię, Włochy i Polskę.
Współpracował z narodowym baletem Gwinei – Les Ballets Africains, z baletem Sourakhata, a także z zespołem Percussions Touré Kounda. Solista konakryjskiej grupy baletowej Soleil d’Afrique oraz grupy Percussions Sabougnouma. Z powodzeniem łączy pracę artystyczną z pedagogiczną. Pogoda ducha, otwartość, znajomość tradycji oraz własny, rozpoznawalny styl gry zjednują mu coraz większe grono zwolenników.

Sanie akompaniował zespół Fonike Fare składający się z grupy przyjaciół, których połączyła pasja do tradycyjnej muzyki zachodnioafrykańskiej oraz chęć rozpowszechniania jej w naszym kraju. Zespół wykonuje utwory inspirowane tradycyjnymi rytmami pochodzącymi głównie z Mali i Gwinei. Fonike Fare podczas swoich występów używa nietypowych instrymentów przywiezionych z Afryki Zachodniej takich jak: djembe, dundun, balafon i shekere. Każdy koncert daje słuchaczom możliwość przeżycia muzycznej podróży na Czarny Ląd.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment